suonenveto/lihaskramppi

Moi, voiko lihas revähtää voimakkaan lihaskrampin/suonenvedon ansiosta? Toissayönä heräsin hirveään pohjekramppiin ja tänään pohje on niin kipeä että kävelykin sattuu ihan p*leesti...Muutenkin viimeaikoina on ollut noita kramppeja ihan viikottain, mistähän voi johtua? Onko normaalia että jalkaa pistelee ja puuduttaa, taitaapi olla vähän iskiasoiroireita..
71136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mutta lihaskrampin/suonenvedot jos on tosi kauheita,niin kyllä totta tosiaan aamulla on hirvittävän kipeä se jalka.On kokemusta.
Sinulla on mangnesiumin puute,rupes joka ilta ennen nukkumaan menoa ottamaan sitä.
Johas loppuu krampit.Näin minulla.

Äänestä
  • Joo, toi krampin jälkeiset kivut kuuluu asiaan. Ei se lihas mitään repeile. Keinoja on tuhatmäärin moisten kramppien poistamiseksi.
    Yhden saitkin jo.

    Mutta laajempialaisia vaikutuksia saat vaihtoehtoehdoilla: Aloe Veran nauttiminen sisäisesti, tai nonin nauttiminen.

    Onhan niitä olemassa kaikenlaisia juomiakin, mutta en ole erityisesti niihin innostunut, joten nykytilanteeseen tuotemerkkejä en tiedä. Ennen niitä oli, mutta oli niissä sokeriakin aika lailla.

    Äänestä

Kokeile seuraavia lisäravinteita: magnesium, kalsium, kalium, B-vitamiinit. Kaikkia noita saat tabletteina apteekista ilman reseptiä. Koita juoda vettä enemmän kuin normaalisti. Jos nämä konstit ei auta, niin mene lääkäriin, joka voi määrätä sulle kramppeja poistavia reseptilääkkeitä.

Äänestä

Magnesium on hyvä kramppeihin.
Itse käytän MagnesanB-nimistä tuotetta. Löytyy kaupan luontaistuote-hyllyltä.

Äänestä

Suonenvetoon pitäisi auttaa kun laittaa merisuola rakeen kielen alle.

Äänestä

Mutta pitää olla tosi voimakas kramppi.

Kokeile käyttää jotain Magnesium-valmistetta.

Tulevatko krampit lähinnä öisin? Jos tulevat niin laita lämmintä pohkeeseen. Esim. suihkuta lämpimällä vedellä ja sitten pitkä villasukka jalkaan. Tärkeää on jalan/pohkeen kuivuus ja lämpö.

Kokeile apteekista/luontaistuotekaupoista saatavaa Relaxant-voidetta laittaa iltaisin ennen nukkumaan menoa jalkoihin, päälle villasukka.

Olisiko päivällä ns. tukipohjallisista apua? Vaihda kenkiä ainakin pari kertaa päivässä.

Äänestä

Saat sellaiset tropit, että jos yöllä heräät suonenvetoon/lihaskramppiin ja otat lääkkeen niin kramppi laukeaa lähes välittömästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


riisa kirjoitti:

Moi, voiko lihas revähtää voimakkaan lihaskrampin/suonenvedon ansiosta? Toissayönä heräsin hirveään pohjekramppiin ja tänään pohje on niin kipeä että kävelykin sattuu ihan p*leesti...Muutenkin viimeaikoina on ollut noita kramppeja ihan viikottain, mistähän voi johtua? Onko normaalia että jalkaa pistelee ja puuduttaa, taitaapi olla vähän iskiasoiroireita..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu