Presidentti Halonen haluaisi YYA - sopimuksen takaisin, kuten Mauno Koivistokin.
He olivat keskustelleet luottamuksellisesti asiasta Koiviston ollessa presidenttinä. Hanketta tuki myöskin edesmennyt Kalevi Sorsa ja nyk. pääministeri Erkki Tuomioja.
Uus-suomettumisen (Neues-Finnlandizierung) ryhmää kutsuttiin vasemmistopiireissä "Punaisena Viisikkona". Asia pidettiin luonnollisesti erittäin salaisena, kuten Stasi-listatkin.
Asian pääarkkitehteinä toimivat Halonen ja Jaakko Laakso(komu), sekä luonnollisesti Erkki Tuomioja.
Asialla oli siis kykenevät ja asiaansa vihkiytyneet henkilöt. Kaikkihan toki muistanevat Halosen osuuden ns. DDR:n Tunnustamiskomiteassa.
Ainoa Suomen presidentti joka on allekirjoituksellaan hyväksynyt ns. Punainen Manifesti on Tarja Halonen. Meriittejä ei siis "Punaiselta Viisikolta" olisi puuttunut.
Asia / hanke raukesi kuitenkin Kokoomuksen saatua vihiä suunnitellusta uudesta YYA - sopimuksesta.
Uusi YYA - sopimus olisi sisällöltään ollut ns. vesitetty versio aikaisemmasta vuoden 1948 YYA - sopimuksesta.
Mm. sotilasdoktriinit olisivat poistettu uudesta YYA - sopimuksesta.
Miksi tästäkin asiasta on täysin vaiettu, kuten Stasi-listoista ?
Onneksi pian on uudet presidentinvaalit - ei uudet YYA - sopimusneuvottelut venäläisten kanssa.
HALONEN : YYA - sopimus takaisin !
5
324
Vastaukset
Kyllä se Tuomioja taitaa olla ihan vain ulkoministeri.
Siksi toisekseen, eipä kiinnosta pätkän vertaa, mitä kukainenkin sattuu allekirjoittamaan ja millaisia sopimuksia suunnittelemaan.- rane-01
Isänmaanvihollinen! MiTÄ SINÄ olet tehnyt! periaatteessa Vihollisen kanssa liittoonnonuttuasisi?
- jerre myrkky
No Ranehan se taas! Kerropas nyt ,missä on vihollinen.Suomen ulkopolitiikka ON rauhan politiikkaa!
- 90 luvulla
tästä punaisen viisikon asiasta mainittiin kyllä jo 90luvun alkupuolella. oli jopa eräässä ajankohtaisohjelmassa, joten salailuväitteesi ei pidä kutiaan.
- totuus.
Kyseessä oli kauppapoliittinen sopimus, ei mikään YYAn jatkosopimus, vaikka noin väität. Suomihan neuvotteli kyseisenä aikana Euroopan Unioniin liittymisestä. Haluttiin vain pitää kauppasuhteetkin kunnossa Venäjään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit515420Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4184705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483889KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1833353Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142566Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212322Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182218Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1522072- 1282029
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241499