Veikkaus Eu.n hampaissa

Jos kaikki menee niinkuin on laskettu on lisää
kuluja meille kansalaisille tulossa ?
2156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos joudummekin maksamaan pikkuisen enemmän veroa, se merkitsee EU:N terveydenhuoltopalvelujen ja muiden sosiaalisten menojen kasvua!

Äänestä

Kyseinen A-studion juttu löytyy täältä:

http://www.yle.fi/yle24/videosali/index.php?a=11&t=1&q=1

Nyt näyttää selvältä, että Suomi haastetaan EY-tuomioistuimeen ja suomalaiset pelimonopolit tulevat murentumaan. Komissio on EY:n lainsäädännön toteutumista valvova elin ja olisi siten mahdoton kuvitella, että komissio ei veisi laittomaksi epäilemäänsä monopolia oikeuteen.

EY-tuomioistuimen ns. Gambelli-päätöksen mukaan pelimarkkinoiden rajoittaminen on hyväksyttää ainoastaan, jos se toimii merkittävien haittojen, kuten rikollisuuden ja ongelmapelaamisen ehkäisemiseksi. Tällöinkään rajoitukset eivät saa olla suhteettomia saatavaan hyötyyn nähden. Kyseisen päätöksen mukaan monopolin oikeutusta ei voi perustella jos pelejä mainostetaan tulojen lisäämistarkoituksessa kuten esimerkiksi Veikkaus tekee. Gambelli-päätös toteaa myös, että valtion verotulojen lasku ei voi olla monopolin peruste.

Edessä on siis sopeutuminen pelimarkkinoiden vapautumiseen ja siihen, että valtio joutuu korvaamaan pelituotoista saatavan noin miljardin euron vuosittaisen "vapaaehtoisen veron" jollakin muulla keinolla. Toki tuo A-studion mainitsema tulojen menetys on lähinnä teoreettinen, sillä monopolin murtuminen ei poistaisi vahvan markkina-aseman omaavien suomalaisten vedonlyöntiyhtiöiden tuottoja kokonaan. Lisäksi pelieuroja palautuisi mm. ulkomaisten vedonlyöntiyhtiöiden suomalaisten työntekijöiden palkkoina ja niistä saatavina veroina.

Lopuksi mainittakoon vielä, että jo nyt yli sata tuhatta suomalaista pelaa internetin kautta ulkomaille ja tämä määrä kasvaa jatkuvasti. Internetissä on tällä hetkellä n. 20 suomenkielisiä palveluita tarjoavaa vedonlyöntiyhtiöitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verot nousee n,7.5% kirjoitti:

Jos kaikki menee niinkuin on laskettu on lisää
kuluja meille kansalaisille tulossa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu