Meneekö keskolla

Cittarifani

Meneekö Keskolla näin huonosti ettei kukan käy tänne kirjoittelemassa ?
No olenkin sen tuolla kaupassa jo huomannut että entinen jätti on jäänyt pahasti jälkeen kilpailijastaan. Ei tainnut olla onnistunut veto kuihduttaa K-kauppiaita hengiltä ja ylpistyä omaan erinomaisuuteen.

5

2243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei osakkeen omistaja

      Ei ole mennyt Keskolla huonosti v. 2005. Tänään julkaistun v.2005 tilinpäätöksen mukaan esitetään osakkeenomistajille 1,10 €:n osinkoa. Taas kerran voitiin jättää henkilökunta ilman tulospalkkiota vuodelta 2005, jotta osakkeen omistajat saavat osinkonsa. Hehän ovat tehneet selkänahastaan tuon tuloksenkin. Osakkeita ostavat henkilöt, joilla on vara tehdä sijoituksia ja odottaa osinkoja. Jaettavat osingot osakkaille tekevät Pirkka palkalla toimivat henkilöt, jotka eivät kuitenkaan ansaitse tekemisistään edes tulospalkkiota. Keskon arvothan ovat kohdallaan, siitä osoituksena saadut huomionosoituksetkin. Joten ei liene epäselvää, etteikö Keskolla menisi hyvin. Pirkka palkkalaisten ylityöt sen kun lisääntyy (henkilökunta minimissään, mutta tulosta tulee tehdä), jotta tästä vuodesta saadaan vielä erinomaisempi vuosi.

      • parka

        Tuo pirkka palkka on hyvä vertaus jees. Taitaa tosiaa kesko kellahtaa viimeistään silloin kun kauppiaat ei pysty maksamaan keskolle siitä, että saavat olla KKKK kauppiaita.


      • Kaupansetä
        parka kirjoitti:

        Tuo pirkka palkka on hyvä vertaus jees. Taitaa tosiaa kesko kellahtaa viimeistään silloin kun kauppiaat ei pysty maksamaan keskolle siitä, että saavat olla KKKK kauppiaita.

        Näin se van menee, et kauppias on pelkkä renki.
        Kesko ei kauppiaita juurikaan kuuntele vaan haetaan markkinaosuuksia.
        Tuollaiset flopit, kuin Rimi, Cassa ym jotka ovat maksaneet maltaita Keskolle ovat kaikki kauppiaiden kukkarosta pois ja näkyvät asiakkaan ostoksissa.
        Jos nuo törsätyt rahat oisivat menneet kauppiaille 10v olisi tilanne ihan eri.
        Mut kun on kauppiaiden rahaa, millä mällätä, mutta kauanko on kauppiaita?


      • Jatkuvuutta
        Kaupansetä kirjoitti:

        Näin se van menee, et kauppias on pelkkä renki.
        Kesko ei kauppiaita juurikaan kuuntele vaan haetaan markkinaosuuksia.
        Tuollaiset flopit, kuin Rimi, Cassa ym jotka ovat maksaneet maltaita Keskolle ovat kaikki kauppiaiden kukkarosta pois ja näkyvät asiakkaan ostoksissa.
        Jos nuo törsätyt rahat oisivat menneet kauppiaille 10v olisi tilanne ihan eri.
        Mut kun on kauppiaiden rahaa, millä mällätä, mutta kauanko on kauppiaita?

        Keskon kurssi lienee pörssin suurin harha. Omaisuutta on myydä ja siihen on useasti jo turvauduttu, liiketoiminnan tulos
        ei ole kehuttava. Kotimaa suurissa vaikeuksissa. Ulkomaan investoinnit riskisijoituksia, odotukset yli optimistisia. Maaseutu henkilön on pakko vaihtoehtojen puutteessa hyväksyä, puolestasi tehdyt ratkaisut "mikä sinulle on oikein".


    • Tänäänkin ajassa

      Viis vuotta sitten Kesko oli saanut jonkun ympäristö palkinnon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      67
      2591
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1660
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1545
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1228
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1071
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      974
    Aihe