Jumalan kuva?

Raamatun mukaan Jumala teki ihmisen omaksi kuvakseen. Näkyykö siis peilistä Jumala? Onko Jumala ominaisuuksiltaan samanlainen kuin ihmiset?
8483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ulostaako jumala, onko hänellä joskus ripuli? Haiseeko hän hielle? Saiko hän pienenä yöllisiä siemensyöksyjä? Tuleeko hänelle finnejä?

Ja tietysti tämä viesti otetaan vastaan pilkkana, vaikka minusta nuo kysymykset ovat täysin oikeutettuja kun mietitään kysymystä ihmisestä jumalan kuvana.

Äänestä

se on aika näpsäkän näköinen pimu.

Äänestä

Se, että ihminen luotiin Jumalan kuvaksi, ei tarkoita, että Jumala olisi ihmisen kuva. Luomakunnassa ihminen on ainoa henkinen olento ja siinä suhteessa ainutlaatuinen. Ihminenkin on pohjimmiltaan henkiolento, jonka varsinainen tarkoitus toteutuu ikuisuudessa. Ruumiimme on vain kohtu, joka hylätään lopullisesti.

Äänestä
  • Kertoisitko mitä se Jumalan (Jumalien) kuvaksi luominen sitten tarkoittaa?

    Eikö se tarkoitakaan samanlaisuutta? Vai onko kyseessä sarkastinen ilmaisu, kuten esimerkiksi "Ei se ole mikään mies, vaan pelkkä miehen kuva..."?

    Äänestä

Ihmistä ei luotu Jumalan kuvaksi valmiiksi. Ihminen luotiin kirkastamaan Jumalan kuva itsessään. Ihminen luotiin kehittämään itseään yhtä täydelliseksi ylösnousemuksellisena yksilönä kuin Jumala on täydellinen Jumalana.

Tätä juuri Jeesus tarkoitti, kun hän sanoi Vuorisaarnassaan: "Olkaa täydellisiä niin kuin Taivaallinen Isänne täydellinen on."

Äänestä
  • Meille on annettu tilaisuus elämämme aikana kasvaa Jumalan lapsena kohti täydellisyyttä.
    Niin pitkälle kuin me saamme Vapahtajamme avulla
    tietä kulkea.
    Ilman uskoa olemme kuin vastasyntyneet lapset elämämme loppuun asti.
    Kylvön tarkoitus on tuottaa kypsää satoa.

    Äänestä

Jos jollekin epäselvää, mitä Sanassa Jumalan kuvasta sanotaan, niin tässä muistin virkistämiseksi (1. Moos):

26 Jumala sanoi: "Tehkäämme ihminen, tehkäämme hänet kuvaksemme, kaltaiseksemme, ja hallitkoon hän meren kaloja, taivaan lintuja, karjaeläimiä, maata ja kaikkia pikkueläimiä, joita maan päällä liikkuu." 27 Ja Jumala loi ihmisen kuvakseen, Jumalan kuvaksi hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi hän loi heidät. 28 Jumala siunasi heidät ja sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset, lisääntykää ja täyttäkää maa ja ottakaa se valtaanne. Vallitkaa meren kaloja, taivaan lintuja ja kaikkea, mikä maan päällä elää ja liikkuu." 29 Jumala sanoi vielä: "Minä annan teille kaikki siementä tekevät kasvit, joita maan päällä on, ja kaikki puut, joissa on siementä kantavat hedelmät. Olkoot ne teidän ravintonanne. 30 Ja villieläimille ja taivaan linnuille ja kaikelle, mikä maan päällä elää ja liikkuu, minä annan ravinnoksi vihreät kasvit." Niin tapahtui. 31 Ja Jumala katsoi kaikkea tekemäänsä, ja kaikki oli hyvää. Tuli ilta ja tuli aamu, näin meni kuudes päivä.


Jumala(t) siis loi(vat) ihmiset, miehen ja naisen kaltaisekseen. Ei jääne epäselvyyksiä: Ihminen on Jumalan/Jumalien kaltainen...

Äänestä
  • mutta kun ihminen lankesi syntiin, hän lankesi pois Jumalan kuvasta. Synnin palkka on kuolema. Jumala pani kerubit paljastettujen miekkojen kanssa vartioimaan elämän puuta, ettei ihminen söisi siitä ja eläisi ikuisesti.

    Tuntuu siltä, että monet ihmiset olisivat perkeleen kaltaisia eli kuvia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juutas kirjoitti:

Raamatun mukaan Jumala teki ihmisen omaksi kuvakseen. Näkyykö siis peilistä Jumala? Onko Jumala ominaisuuksiltaan samanlainen kuin ihmiset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu