Nuvaring

Heips!
Minulle ei sovi minipillerit eikä ne tavallisetkaan pillerit,koska ne kohottavat mun maksa-arvot liian ylös,noh laastariakin olen kokeillut,mutta se alkoi kutittamaan ikävästi. Nyt ajattelin kokeilla tätä rengasta vaikka se onkin vähän kallis mun budjetille.Onko tästä hyviäkin kokemuksia siis nuvaring renkaasta,onko helppo asettaa paikoilleen ja ottaa pois? Olisihan se mukava jos nuo pillerit sopisivat mutta kun ei niin ei..
3644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulle eivät ainakaan sopineet ollenkaan.. Mielestäni todella vaikea asettaa paikalleen ja sitten parin viikon käytön jälkeen sain hiivan... Laastarit hyvät :)

Äänestä

Rengas on kyllä niin ihana keksintö ettei toista. pillereistä tuli kamalat sivuvaikutukset, renkaasta ei mitään! Alkukuukausina oli mm.rintojen arkuutta, mutta siihen se jäikin. Ongelma poistu 4kk käytön jälkeen. On todella helppo asettaa ja poistaa. Kerrasta menee sisään että humpsis vaan ja ulos tulo on yhtä helppoa. SOpii ,myös synnyttäneille.

Etuina voisin sanoa mm:
-Ehkäisyrengas pitää muistaa vain kahdesti kuukaudessa (asetus ja poisto)
- Ehkäisyrengas aikaansaa tasaisen hormonipitoisuuden verenkierrossa toisin kuin esim. ehkäisytabletteja käytettäessä.
- Hormonien pieniannoksisuuden vuoksi hormonaaliset sivuvaikutukset ovat vähäisiä. Lisäksi sen ehdottomia etuja ovat helppous ja käytön huolettomuus.
-ehkäisyrenkaasta vapautuu hormoneja tasaisesti emättimen seinämän läpi verenkiertoon, jolloin ns. ensivaiheen aineenvaihdunta ruoansulatuskanavan ja maksan kautta ohitetaan (ei siis rasita maksaa yms niin paljon kun normaalit pillerit)

muita etuja on tietenkin menkkakipujen katoaminen, menkkojen säännöllisyys yms jutut, tiedäthän :)

Lisäksi renkaan voi ottaa pois max 3h/vrk ilman että teho heikkenee..

Äänestä

Mulla taas nuvaring ei toiminut. Välivuotoa/tyhjennysvuotoa tuli renkaan käytön aikana (3 kuukautta/3 rengasta), mutta lisäksi vuosin myös varsinaisen tauon aikana. Lääkäri arveli, että rengas oli liian matalahormoninen mulle, eli ei ollut riittävän voimakas hormonipaukku jaksaakseen estää oman hormonitoiminnan. Ei muita ongelmia. Näppärä olisi kyllä ollut, jos vain olisi toiminut. En tiedä, ehkä kokeilen rengasta uudestaan ja sinnittelen ensimmäiset kuukaudet vuotoineni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maru20 kirjoitti:

Heips!
Minulle ei sovi minipillerit eikä ne tavallisetkaan pillerit,koska ne kohottavat mun maksa-arvot liian ylös,noh laastariakin olen kokeillut,mutta se alkoi kutittamaan ikävästi. Nyt ajattelin kokeilla tätä rengasta vaikka se onkin vähän kallis mun budjetille.Onko tästä hyviäkin kokemuksia siis nuvaring renkaasta,onko helppo asettaa paikoilleen ja ottaa pois? Olisihan se mukava jos nuo pillerit sopisivat mutta kun ei niin ei..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu