että jos sillä on äiti, joka ei ole uskovainen, niin uskiksen mielestä on oikein, että se äiti joutuu helvettiin käristymään, ja Jumala on silloin hyvä uskiksen mielestä.
Uskis on semmoinen,
tunneihminen
13269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sitä vartenhan uskis on kykeneväinen rukoilemaan hänenkin puolestansa, että Jumala voisi niin halutessaan katsoa hänen äitiinsäkin.
Ihmeitä tapahtuu, niistä kerrotaan uskisten kirjoittamissa kirjoissa ja heidän kirjoittelupaikoissansa ja parantumiskokouksissakin.
kykenevä rukoilemaan ja valehtelemaan niitä ihmeitä, ja uskomaan niihin valheisiin ihmeistä.
tuttavasiko sinulle syöttää pajunköyttä? Kysy häneltä onko hän edes uskossa, ennenkuin tuomitset ystävääsi enempää.
>>tuttavasiko sinulle syöttää pajunköyttä? Kysy häneltä onko hän edes uskossa, ennenkuin tuomitset ystävääsi enempää.
Mutta voithan silti miettiä vähän aikaa muutamaa oikeatakin ihmistä niiden väitöskirjojesi takaa, va etkö tosiaan tiedä yhtään mukavaa uskovaista perhettä?
Sinä: mutta ihmettele sie vaan, ethän juuri muuhun kykenekään ilmeisesti uskosi lisäksi.
minä: Niinkö arvelet: Väitöskirjako sen sinulle kertoi vai mikä?
>
Kun joku ihminen parantuu ihmeellisesti sairaudestaan, se riittää todisteeksi ainakin hänelle itselleen. Mitä mieltä olisi nyt tässä sinulle esitellä mitään todisteita? Olet valmiina pilkkaamaan sen asian ihan kokonaan. Etsi siis itse sellaisia todisteita jotka edes kelpaavat sinulle, jos niitä kelpaavia on olemassakaan.
todisteeksi riittää mikä vain kunhan uskoo niin, mutta sehän ei kuitenkaan todista viellä mitään, mutta et taida ymmärtää koko sanaa ja sen merkitystä.
Kommenttini kuulostavat jonkinlaiselta riitelyltä, enkä viitsi jatkaa tästä nyt.
>
paskaa.
Jumalan tuomio ole aina oikeudenmukainen? Että jos uskovaisen äiti joutuu helvettiin, niin se äiti ei ole ollut oikeassa uskossa.
Taivaassa ei ole murhetta, kaikki kyyneleet on poispyyhityt. Niin minulle on opetettu.
kenestä kumman uskiksesta rienaat tälläkertaa?