Kertokaa kokemuksianne e-pillereiden lopettamisesta...olen itse käyttänyt Diane Nova merkkisiä pillereitä nyt pari vuotta,enkä viitsis niitä enää syödä kun en tällähetkellä edes seurustele..ja pillerit pitäis nyt uusia.
Aloitin syömään pillereitä lievän aknen takia,ja haluaisin vaan tietoa siitä että palaako akne takaisin jos lopetan pillerit?Entä tuleeko kuukautisista kovin epäsäännölliset sitten?
olis kiva jos joku vaivautuis kertomaan kokemuksiaan...:)
Aloitin syömään pillereitä lievän aknen takia,ja haluaisin vaan tietoa siitä että palaako akne takaisin jos lopetan pillerit?Entä tuleeko kuukautisista kovin epäsäännölliset sitten?
olis kiva jos joku vaivautuis kertomaan kokemuksiaan...:)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse söin pillereitä yli kolme vuotta ja lopetin ne toukokuun alussa. Itselläni hormonit menivät sekaisin. Mulla on ollut jo kaksi kuukautta tiputtelu vuotoa. Olen myös kuullut että joillain kuukautiset jää tulematta pariin ekaan kuukauteen. Mielestäni akne ei kyllä palaa. Olet jo sen ikäinenkin että tuskin saat enää iho ongelmia. Jos olet epävarma niin tiedustele asiaa lääkäriltä.
:/,no mut menen kyselemään asiasta tarkemmin omalta lääkäriltä,kiitos vastauksesta!
kun pillereiden syömisen lopettaa kuukautisten kierto menee sekaisin joksikin aikaa, kuten yhdet kuukautiset saattavat jäädä aluksi kokonaan pois, saattaa tulla vuotoja epäsäännöllisesti mutta kyllä ne ajan kanssa taas palutuu omaan rytmiinsä, itselläni jäi kuukautis vudot todella niukaksi lopettamisen jälkeen ja mahakivut eivät ole alkaneet takaisin... kaikki on yksilöllistä... joten tälläistä esimerkiksi...