Outo haju herätessään

Välillä kun herään aamuisin noustessaan sängystä, mulle tulee välillä outo kemikaalin haju herätessään. Mistä on moinen kyse?
4761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuliko vedettyä kokkelit nokkaan ?

Äänestä

Ellei kyseessä ole nauttimasi alkoholi kyse voi olla asetonin hajusta. Oletko terve?
Laihdutettaessa kyse ketoosista, tunnistaa asetonin hajusta virtsassa ja hengityksessä. Tämä on tavoitetila, jossa alkaa laihtuminen. Ketoosia ei tule sekoittaa hengenvaaralliseen ja hallitsemattomaan ketoasidoosiin, joka tapahtuu hoitamattomassa diabetekesessä ja joka on hyvin vaarallinen tila, ja johtaa happomyrkytykseen ja diabeettiseen koomaan. (eli jos törmää tajuttomaan tai huonovointiseen, asetonille haisevaan henkilöön, heti potilas sairaalaan, ei saa antaa sokeria koska veren sokeri on jo liian korkealla)

Äänestä

poskionteloissa vikaa????

Äänestä
  • En käytä alkoholia. Se muutenkin tulee aika outo haju herätessään. En tiedä, miksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lea Lobanova kirjoitti:

Välillä kun herään aamuisin noustessaan sängystä, mulle tulee välillä outo kemikaalin haju herätessään. Mistä on moinen kyse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu