Melianesta

Olen syönyt reilun vuoden Melianeja ja ensimmäiset puoli vuotta ne tuntuivat hyviltä, eli minkäänlaisia sivuvaikutuksia ei ilmenny. Mutta nyt viimeiset puoli vuotta olen saanut aiheettomia itkukohtauksia ja suutun poikaystävälleni pienimmistäkin asioista. Voiko olla mahdollista, että sivuvaikutukset noin vain alkavat yhtäkkiä?
5382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mullakin tuli sivuvaikutukset vasta joskus yli puolen vuoten käytön jälkeen. ei ollu helppoa. söin tyhmänä vielä pillereitä yli puolivuotta,kunnes tajusin,että perhana, en minä tällänen oikeasti ole!

Äänestä

Olen myöskin käyttänyt Melianea reilun vuoden ja mielialassa olen huomannut samankaltaisia juttuja kuin sinä. Olen hirveän herkkä kommenteille, rupean helposti itkemään ja olen ärtynyt. En tiedä sitten johtuvatko oireet pillereistä vai jostain muusta..?

Äänestä

Minulla on takana 7 vuotta Melianeiden kanssa, minulle ne ovat sopineet erinomaisen hyvin. Alkuaikoina, eli noin kolmen ensimmäisen kuukauden aikana, kärsin tuollaisista oireista. Mieliala vaihteli, olin itkuinen ja kiukkuinen. Nämä oireet kuitenkin katosi neljänteen liuskaan mennessä.

Kaitpa ne sivuvaikutukset voivat alkaa noinkin yhtäkkiä pidemmän käytön jälkeen. Jokainen meistä on yksilö, johon pillerit vaikuttaa hieman eri tavalla :)

Äänestä

Mulla samoin,oon syönyt sellaset 1½vuotta suurin piirtein näitä Melianeja..Aluksi about se vuosi tuntui, että sopii täydellisesti, ei mitään ns. haittavaikutuksia ilmennyt. Mutta tämä puolisen vuotta on ollut alamäkeä niin sanotusti..:( On tullut kaikennäkösiä sivuoireita, negatiivisia sellasia suurimmaksi osaksi..On limakalvojen kuivuutta, haluttomuutta (halut kaikonnu lähes kokonaan), suuria mielialanvaihteluita(itkuherkkyys/raivokohtaukset), "mummuaaltoja" muutamia päiviä ennen menkkoja sekä menkkojen ajan; ( yhtäkkiä tulee ihan älykuuma-hiki vaan rupee valumaan- tai sitten ihan jääkalikka)..
Tämä on AIKAS kiusallista koska elän kuitenkin nuoresta iästäni (19v) huolimatta jo vakisuhteessa:kihloissa ollaan oltu jo yli vuosi..Niin kummallekin, kumppanilleni ja minulle.. Parisuhde voisi muuten mainiosti-mutta tämä kaivertaa suhdettamme.. Ennen tätä viimeistä puolta vuotta seksi LUISTI, oli riittävän kosteeta ja halut oli tallella..Mutta nyt, kaikki on aivan toisin.. Ei tee enää yhtään mieli, ei edes masturboida.. Ja tuntuu jotenkin sekin väärältä, että kun minulla ei ole haluja mutta kumppanillani minunkin puolestani.. Niin jos sitte "kumppanin mieliks" antaa joskus vaikka itteä ei teekkään mieli yhtään..Koska en siitä ite tällöin nauti, ei se tunnu hyvälle- korkeintaan ottaa kipeetä limakalvojen kuivuuden johdosta- jopa pari päivää esiintyy kirvelyä yhdynnänkin jälkeen kuivuudesta aiheutuneen hankauksen vuoksi.. :( Jotenpa kävin tos just 14.10 perjantaina gynellä ja vaihdan nää Melianet Yasmin-merkkisiin, jospa niistä olisi apua ja halutkin palais entiselleen..:) Toivossa elelen!

Äänestä
  • miten on mennyt Yasminen kanssa? Minäkin kävin tänään lääkärillä ja Yasminea tarjottiin ensin, mutta olen kuullut siitä niin paljon valituksia, että pyysin muita vaihtoehtoja. Niinpä ajattelin kokeilla Nuvaringiä.Saapa nähdä, miten käy!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mirella kirjoitti:

Olen syönyt reilun vuoden Melianeja ja ensimmäiset puoli vuotta ne tuntuivat hyviltä, eli minkäänlaisia sivuvaikutuksia ei ilmenny. Mutta nyt viimeiset puoli vuotta olen saanut aiheettomia itkukohtauksia ja suutun poikaystävälleni pienimmistäkin asioista. Voiko olla mahdollista, että sivuvaikutukset noin vain alkavat yhtäkkiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu