Kun se kerran on mahdotonta..Olen deittaillut uskovia naisia yli 10-vuotta ja henkilöitä joita olen tavannut on kertynyt jo ainakin 50. Mutta jokainen on hylännyt mut jo ensitapaamisella. Miksen muka saisi otta ei-uskovaa vaimoa tai tyttöystävää itselleni koska uskoville en näköjään kelpaa. MOntakin kertaa ei-uskova tyttö on ollut muhun ihastunut mut seurakuntalaiset ovat saaneet mut peloteltua pois sen ihmisen luota:( Sillä verukkeella että hän on paha ja vie sinut pois uskosta. Olenko tullut huijatuksi vai odottaako minua jossain vielä uskova vaimo? 50hylkäämistä ensitapaamisella ei kovin nostata mielialaa lähteä lisää deittailemaan!
Miksi pakotatte seurustelemaan uskovan kanssa?
Uskova-Poika29v
16780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Älä välitä siitä onko nainen uskossa vai ei - välitä HÄNESTÄ. Ei uskovaisuus saa olla mikää kriteeri! En ala väittelemään käsitteestä "olla uskossa", mutta moni ihminen USKOO vaikkei ole "kunnolla uskossa" kuten helluntailaiset ilmeisesti vaativat.
Samalla tavalla ku jotkut haluavat, että kumppani on fiksu, voi toinen haluta että hän on uskovainen. Mielestäni noita asioita ei voi verrata, eikä tuollaisia kriteerejä saa kasata.
Jos välität ihmisestä ja hän välittää sinusta, voit todella hyvin seurustella hänen kanssaan riippumatta mistään.
Jeesuksella ja Beliaarilla( tark. pahaa henki olentoa, saatanaa), mitä yhteistä on uskovaisella ja uskottomalla?
Raamatun esittämä kysymys?
2Korinttilaiskirje 6:14 Älkää ryhtykö epäuskoisen aisapariksi.Mitä tekemistä on keskenään oikeudella ja vääryydellä, mitä yhteistä on valolla ja pimeydellä?Voivatko Kristus ja Beliar olla yhtä mieltä?Mikä voi liittää uskovan sellaiseen joka ei usko?
jos uskot, niin:evankeliumi Johanneksen mukaan 15:7 Jos te pysytte minussa ja minun sanani pysyvät teissä, voitte pyytää mitä ikinä haluatte, ja te saatte sen.
(lue tarkkaan mitä siinä sanotaan, ajattele!).
lopteta jo toisten mielistely. sen on sinun elämäsi. teet elämälläsi mitä haluat ja seurustele kenen kanssa haluat. lopeta kyselemään uskovaisilta mitä sopii ja ei. ei niillä ole mitään oikeuttaa säätää mitä on sopivaa.
Jumala ei ole paha eikä ylpeä eikä ulkokultainen eikä mitään muutakaan. Uskon että ongelmasi johtuu puhtaasti siitä millaisia osa uskovista on tänä päivänä. Eli "Heissä on jumalisuuden ulkokuori MUTTA HE KIELTÄVÄT SEN VOIMAN" Olet ilmeisesti saattanut törmätä pumpulissa kasvatettuihin naisiin joilla on kriteereinä puolisolle korkea koulutustaso ja lähes "siviverinen" suku. Lisäks nämä ihmiset katsovat nenänvartta pitkin jokaista joka ei opiskele yliopistossa ja ole käynyt lukiota ja suorittanut peruskoulua yli 9,5 keskiarvolla.
Kouluviisaus ja siveä menneisyys ja "siniverinen suku" ovat hyvä ja hämäävä ulkokuori monellekin mutta vailla minkäänlaista Henkeä. Ennen Herran kansa koostui niistä jotka eivät "olleet mitään" fariseusten silmissä. MUista sinä kun mietit mitä nuo ihmiset vaativat ja odottavat ettäHerra paljastaa aikanaan paksunkin "kalkilla valkaisun".
Kun menin naimisiin, en ollut uskossa. Eikä miehenikään. Tulin vuonna 1981 uskoon ja uskoni takia meille tuli riitoja. Ei paljon, mutta kuitenkin uskoni Jeesukseen erotti meitä jokapäiväisessä elämässä. Mieheni oli rauhallinen luonteeltaan, ettei meillä ollut kauheita riitoja. Onneksi hän ennen kuolemaansa tuli uskoon.
Uskoni oli erottava tekijä meidän välillämme. En olisi saanut käydä kokouksissa ja kuunnellä hengellistä musiikkia. En voinut puhua uskon asioista enkä käydä uskovaisten luona. Nyt ajattelen, jos menisin naimisiin, haluaisin mennä uskovaisen kanssa. Silloin voisi jutella uskon asioista ja käydä yhdessä kokouksissa, rukoilla yhdessä.
Minun serkkuni oli nuorena uskossa. Sitten hän luopui. Nyt hän etsii uudelleen yhteyttä Jeesukseen, mutta esteenä on ollut uskomaton naisystävä.
Minun toinen serkkuni oli uskossa ja meni uskomattoman miehen kanssa naimisiin. Nyt tämä serkkuni on hyljännyt uskonsa ja myös eronnut miehestään.
Ihmiset eivät varmaankaan tahdo pahaa sillä, että ovat puhuneet kanssasi liitosta uskomattoman kanssa.
Rukoilen, että sinä löytäisit uskovaisen vaimon. Siunausta sinulle.
Kiitos Sinulle viisaasta ja ymmärtäväisestä vastauksesta tuolle nuorelle miehelle, joka aloituksen on tehnyt. Puolison tarve ja rakastuminen uskosta osattomaan ihmiseen on monen uskovaisen miehen ja naisen kohdalla johtanut siihen, että he ovat sulkeneet korvansa Jumalan sanan neuvoilta ja kanssamatkaajiensa varoituksilta - surullisin seurauksin.
Toivon, että monet saisivat sydämmelleen muistaa tätä aloituksen tehnyttä rukouksin. Ehkäpä puoliso löytyy deittailemattakin. Kipeästi ovat varmasti koskeneet torjutuksi ja hylätyksi tulemisen toistuvat kokemukset. Minua on usein omassa elämässäni lohduttanut Herran vakuutus, että Hän vihaa hylkäämistä eikä meitä jätä.
Helvetillä tuollalailla vihjailevasti. Te manipuloitte mua taas
Ippa kirjoitti hyvin noista asioista mitä seurauksia sillä usein on kun uskovainen menee yhteen uskomattoman kanssa.
Mielestäni uskovaiset ei kiellä ketään seurustelemasta uskomattoman kanssa...varottaa heidän tuleekin..Jumalan Sanassa on selvät ohjeet.Mä olen itse mennyt aikoinaan uskomattoman kanssa yhteen ja yhdessä olemme olleet jo 25 vuotta mutta, voin vakuuttaa että tie ei ole ollut helppo.Jumala on kyllä monissa asioissa auttanut,mutta taistelu on varmasti ollut paljon kovempaa kuin jos olisin totellut Jumalan Sanaa. Eihän sille kukaan mitään voi jos teet niinkuin haluat,mutta sinä myös joudut kantamaan vastuun siitä että menit pois Jumalan tahdosta.Toivon sinulle ystäväni voimia ja viisautta tehdä oikein JUMALAN edessä ja rukoilen että jaksaisit odottaa häntä kenet Jumala on sinulle tarkoittanut.Siunausta sinulle.
Pelkäsin ensin kirjoittaa tätä, mutta kyllä sinut on vaa´assa punnittu ja köykäiseksi havaittu. Leikit vakavilla asioilla (uskonsisariesi ja -veljiesi kustannuksella) ja olet kuitenkin uskovainen?
Aloituksen tekijä ja sinä et ole sama henkilö.
olen sitä mieltä että tollaselle kakaralle pitäis antaan kunnon selkäsauna, se on parasta mitä te helluntalaiset voitte sille tarjota et oppis tavoille.
Miten on mahdollista deittailla vuodesta 1995?
Silloin kukaan ei tiennyt deittailemisesta yhtään mitään, koska deittejä ei ollut.
Mitä tästä opimme?
Aina löytyy niitä joihin trollit uppoaa:O
Näin myös tällä palstalla
jo 10 v sitte olemassa vaikka eivät "kaikkien käytössä". Sieltä nää sitten etsivät vaimo{j}a ja itkevät kun ei onnistu. Onneksi on järkeviä naisia.
Olemaan sinkku ja siihen sinut on säädetty! Sinä et vaan koskaan tule saamaan kumppania vaikka kuinka rukoilet koska niin on säädetty! Monet ovat olleet tilanteessasi ja viimein he ovat myöntyneet siihen säädökseen että heidät on säädetty sinkuiksi:) Onneksi itseäni ei ole säädetty sinkuksi vaan minut on säädetty olemaan onnellisena Helluntai-naimisissa. Jotkut saa onnen olla naimisissa,joillekin taas on säädetty naimattomuus ja siihen on tyydyttävä sinun poika. Et voi mitään tälle säädökselle. Sinun on vaan opittava hyväksymään se että mnäetvielä kaveriesikin purjehtivan onnellisina avioliiton satamaan. Iloitse heidän onnestaan. Siinä saat sinäkin palan onnea:)
etsit vaimoa? Herää ja tule puskasta.
Minäkin etsin puolisoa pitkään seurakunnasta.
Olen nätti, hyvin koulutettu ja mukava nainen.. ja joka ilta lähetin viestiä yläkertaan asiasta... en halua elää yksin ja toivoisin puolisoa...
Ja kuinka kävi. Ei helluntaiseurakunnasta koskaan löytynyt mitään. Ja niin tapasin nykyisen mieheni sattumalta kaupungilla.
Hän ei ole uskovainen, mutta kunnioittaa minua ja minun vakaumustani. Emme riitele, hän ei juo, saatikka käy kapakoissa. Ihan hyvä mies.
Olen nyt 35V ja olen 100% varma, että istuisin edelleen saalemissa vanhanapiikana ja elättelisin siitä Jullesta epärealistisia haaveita niinkuin moni siellä edleelleen tekee.
Omat kaverit alkoivat 18v tappelemaan seurakunnan miehistä ja menivät naimisiin..kaksi ystävystä riitautuivat kun kisasivat taksikuskista. Johan oli markkinat. Helluntaiseurakunnissa on miestenmarkkinat ainakin pohjoisessa. Suuntaa keulasi sinne.