Nokia riistää köyhiltä!!!

Eurooppalainen ammattiyhdistysliike syyttää suomalaisia suuryrityksiä, kuten Nokiaa ja Konetta halpatyövoiman käytöstä ulkomaisissa yrityksissään.

On tuo kyllä helvetin ikävää ku suomalaiset firmat on noin mädäntyneitä!!!!!!!!!

Menestys ei ole aitoa eikä tippaakaan tavoiteltavaa mikäli keinot ovat sairaita!

Nämä yritykset juuri kuin USA pienoiskoossa, ei allekirjoita mitään eettisesti oikeita sopimuksia. Hävettää että Nokia ja Kone ovat suomalaisia firmoja. Toivottavasti Nokialaiset eivät ikinä enää esitä vaatiksia yhteiskunnalle kun ei osaa muuta kuin riistää heikkoja!!!
5549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tässä linkki YLE:n uutiseen aiheesta:
http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id19245.html


Olisikohan Ericsson vastuuta kantava yritys.. Tai joku muu firma. Vaikka en haluaisi ostaa mitään uutta turhaan, niin voisin periaate syistä vaihtaa puhelinta.

Äänestä

Firman maksamaan haluamastaan tuotoksesta enemmin kuin on tarpeellista. Ei ammattiyhdistysliike saa olla määräävä taho, vaan firman toiminnan tarkoituksena on tuottaa lisäarvoa omistajiensa sijoituksille. Toivoisin enemmän joustoa ja realiteettien tunnustamista sekä ammattiyhdistysliikkeelle että verolakien säätäjille. Eli: Palkkoja pitää myös voida laskea kuten verojakin, jos halutaan toiminnan pysyvän kotimaassa.

Äänestä
  • Pakko jo ruotia tuota kommenttiasi, sen veran unikuvaa siinä.

    "Firman maksamaan haluamastaan tuotoksesta enemmin kuin on tarpeellista. Ei ammattiyhdistysliike saa olla määräävä taho, vaan firman toiminnan tarkoituksena on tuottaa lisäarvoa omistajiensa sijoituksille"

    Mikäli ammattiyhdistysliike ei sanoisi lisää liksaa firmat maksaisivat vain nimellistä palkkaa.

    "Toivoisin enemmän joustoa ja realiteettien tunnustamista sekä ammattiyhdistysliikkeelle että verolakien säätäjille. Eli: Palkkoja pitää myös voida laskea kuten verojakin, jos halutaan toiminnan pysyvän kotimaassa. "

    Toivottavasti toiveesi ei toteudu. Palkkojen alentamisella saadaan vain ostovoiman alentuminen = negatiivinen talouskasvu. Veroilla pidetään yllä infrastruktuuria. Maissa, joissa on alhaisempi verotus on myöskin huonommat tiet, huonommat tietoliikenneverkot, korkeampi korruptio, olematon terveydenhuolto, alhainen koulutus = pystymetsästä otetut työntekijät, jotka käytännössä tarvitsevat ohjausta lähes kaikkeen tekemiseen.

    Äänestä

...kirjoittaa nimimerkkisi väärin. Sen pitäisi olla "Valheentorvi".

Tiesitkö, että ylikansalliset yritykset maksavat kehitysmaissa palkkoja, jotka ylittävät moninkertaisesti maan omien työnantajien tarjoamat palkat? Myös työolosuhteet ovat selvästi paremmat kuin kansallisissa yrityksissä. Ympäristönormitkin ovat monesti korkeampia, kuin mitä kyseisen maan lait vaativat.

Äänestä
  • Kiristääkö hattu krapulapäivänä vai mikä on?

    Varmaan rankkaa toimia nettipoliisina.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tottudentorvi:) kirjoitti:

Eurooppalainen ammattiyhdistysliike syyttää suomalaisia suuryrityksiä, kuten Nokiaa ja Konetta halpatyövoiman käytöstä ulkomaisissa yrityksissään.

On tuo kyllä helvetin ikävää ku suomalaiset firmat on noin mädäntyneitä!!!!!!!!!

Menestys ei ole aitoa eikä tippaakaan tavoiteltavaa mikäli keinot ovat sairaita!

Nämä yritykset juuri kuin USA pienoiskoossa, ei allekirjoita mitään eettisesti oikeita sopimuksia. Hävettää että Nokia ja Kone ovat suomalaisia firmoja. Toivottavasti Nokialaiset eivät ikinä enää esitä vaatiksia yhteiskunnalle kun ei osaa muuta kuin riistää heikkoja!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu