Varmaan kysytty itse kultakin moneen kertaan.. mutta.

* * *

(Emme osanneet valita mihin laittaisimme tämän kyselyn.. mutta)

Teemme lukiossa etiikan esitelmää jonka aiheena on abortti. Onko abortti mielestäsi missään oloissa hyväksytty teko? Laittakaa hyvät ihmiset kommenttia aiheeseen liittyen.. Olemmen hyvin kiitollisia kaikista mielipiteistä! :)

[Ei oo (missään olosuhteissa)..]
[Juu on (kaikissa olosuhteissa)..]
[En osaa sanoa..]
[Vain jos henkilö on raiskattu..]
[Jos henkilö on alaikäinen..]

8

1043

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta myös

      jos henkilö on vaarassa menehtyä synnytykseen tai jos hänellä on jokin vakava perinnöllinen sairaus (en tarkoita nyt mitään diabetestä, vaan jotakin mikä liittyy mielenteyteen).

      • ...

        Ruotsissa hullut steriloidaankin.


    • Asiallinen ihminen

      Minun mielestäni abortti on missä olosuhteissa tahansa aivan asiallinen teko, kunhan sen suorittaa asianosaava henkilö ja se tehdään ennen sitä laissa viimeistään-aikaa.

      • Asiallinen ihminen

        Siis silloin abortti on oikein, kun äiti, lapsenkantaja, sitä itse haluaa.


    • heee

      [Ei oo (missään olosuhteissa)..]
      [Juu on (kaikissa olosuhteissa)..x]
      [En osaa sanoa..]
      [Vain jos henkilö on raiskattu..]
      [Jos henkilö on alaikäinen..]

    • kannattaisi laittaa

      tuonne uskonto-otsikon alle kohtaan arvot ja etiikka (tai toisinpäin). Voisitte saada hieman aktiivisemmin vastauksia ja kamalan sodan aikaan:)

      Ja minun mielestäni abortti on hyväksyttävä teko juuri niissä tilanteissa, kuin lakikin määrittelee, milloin se on sallittu. Mutta lisäyksiä pitäisi aborttilakiin saada, esimerkiksi jos lukuisia toistuvia abortteja jollakulla, niin silloin pakollinen sterilointi tai ihonalaiset ehkäisykapselit tms.

      Ja ihanteellista olisi, jos vastapainoisesti jokaiselle joka lapsensa päättää pitää ja äitiysneuvolaan hakeutuu, tehtäisiin kelpoisuustesti, onko soveltuva vanhemmaksi ja jos reputtaa, pakkoabortti tai jatkuva seuranta synnytyksen jälkeen. (No joo, scifiksi meni, mutta enivei:)

    • hyväksyttävää

      tehdä abortti. Noitavainojen aika on ohi - eikä abortinkaltaisia alkukantaisia tabuja saa "ylläpitää". Abortin vastustus on vaan niin väärin! Seuraavaksi varmaan ruvetaan niissä "hippipiireissä" (eduskunnan vanhojen punaviher mummojen siirtolapuutarhaseura) keskustelemaan lehmien tai koirien oikeuksista tuntea vanhemmuuden ilot! - en yllättyisi.

    • mietitty tarkkaan

      Kyllä Abortti on perusteltu ja hyväksytty silloin kun asiasta on keskusteltu kaikkien asianomaisten kanssa.
      Naisen oma päätös on myös hyvksyttävä, vaikka kaikki asianomaiset eivat aborttia hauaisikaan. Nykyään se ei ole murha.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      90
      1952
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      406
      1948
    3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      101
      1876
    4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      380
      1795
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      64
      1456
    6. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1404
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      301
      1246
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1106
    9. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      174
      1050
    10. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      51
      1050
    Aihe