Yhdysvallat näyttää päättäneen hyökätä Iraniin. Esim. niinkin asiallisessa lehdessä kuin Suomen Kuvalehti, oli asiaan liittyvä artikkeli, joka antoi melko synkän kuvan tulevaisuudesta.
YLE:
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/id19259.html
Hyökkäystään USA perustelee omalla turvallisuudellaan ja käytössä on ennaltaehkäisevän iskun dokriini. Huomautan tässä, etten kannata tällaista dokriinia. Ja toisekseen huomautan, että voihan tässä vielä olla jokin muukin vaihtoehto jäljellä, kuin suora hyökkäys, mutta kuvio etenee kyllä melkolailla Irakin malliin.
Mutta mitä sitten tulee Iranin täysin oikeutettuun ydinohjelmaan, niin onko tiedossa muita öljynviejävaltioita, joilla on ydinvoimahankkeita? Hieman se kuitenkin näyttää siltä, että Iran havittelee pommia. Ja pommin he tulevat saamaan, itseasiassa monia pommeja.
Jaa, mites tämä kuuluu islamiin? No ei ehkä mitenkään, ellei sitten joku tulkitse USA:n hyökkäystä Iraniin hyökkäyksenä islamia vastaan. Atomipommin tekeminen tuskin kuuluu rauhan uskonnon harjoittamiseen?
Hyökkäys Iraniin
7
451
Vastaukset
- ironmikes
Uskoon kajahtaneelta Bushilta voi odottaa mitä tahansa. Kun käskyt ja kehotukset sotimisiin tulevat olemattomalta taholta, eli Jumalalta, niin atomi-iskukaan ei ole mahdottomuus. Usahan on kunnostautunut siinä asiassa jo aiemmin.
- kudin
ypommilla ja kuinka varmoissa käsissä allahin nimeen vannovien ja koraanin hullutuksiin ja käskyihin pitäytyvien käsissä se on.
kudin kirjoitti:
ypommilla ja kuinka varmoissa käsissä allahin nimeen vannovien ja koraanin hullutuksiin ja käskyihin pitäytyvien käsissä se on.
ole yhtään varmemmissa käsissä usassakaan, päinvastoin.
- kyykyttää
Iranin kuin Ykkös-Hitman valehtelevan multinikkaaja reppanan.
- tietäjäkö
USA on öljynviejämaa ja sillä on myös ydinvoimateknologiaa.
- hitman-2
saa nähä mitä tässä käy. En usko että usa hykkääainakaan heti koska heillä on raha ongelmia. Ehkä usa vain pelottelee kunnes saa rahaa hyökätä.
- m1q2m3mwme
Joo hyokkaa se. Silla on ennatyssekaisin pasmat bakdadissa, orleansisa ihan fuckéd up ja Bossin suosio jotai 30 ja risat. etta juu juu.
ha joo.
mutta se tarkotaa etta shit hits the fan ja roju eskaloituu arvaamattomiin sfaariin, esim. judet losauttaa atomia taivaalle jne.
etta bang bang. rautaa kouvolaan, bosh vyoryy itaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492179
- 1211465
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3361280Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401200Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni651195IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31181- 1411169
- 491109
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.153991Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet99978
