pillereiden mielialanmuutokset

niin kun aika monelle tulee noita mielialan muutoksia niin että kun itsellänikin on niin ajattelin kysyä teiltä että mitä teillä tulee ? itselläni on itkuisuutta, ahdistuneisuutta, epävarmuutta (elämästä) en oo ilonen kovin paljoa, ruokahaluttomuutta, jne jne.. että mikkä siihen ns "kuuluu" tai on normaaleja mielialan muutoksia vai voiko nuo johtua muustakin kun pillereistä. oon ajatella vaihtaa niitä..
5954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

oli sellaisia mielialanmuutoksia, jotka olivat lähinnä negatiivisia. Siis itkuisuutta, masentuneisuutta, kyllästymistä, toivottomuutta, jopa itsemurha-ajatuksia. Kaikki ei johtuneet pillereistä, mutta pillerit vahvisti toivottomuuden ja arvottoomuuden tunnettani. Kun vaihdoin merkkiä, olo helpottui. Ei tule selittämättömiä masennuskohtauksia yhtäkkiä.

Äänestä
  • Saako kysyä mitä merkkiä käytit ja mihin vaihdoit? Kuulostaa niin tutulta, enkä ole vaihtanut ainakaan vielä.

    Äänestä

  • kyselijä kirjoitti:

    Saako kysyä mitä merkkiä käytit ja mihin vaihdoit? Kuulostaa niin tutulta, enkä ole vaihtanut ainakaan vielä.

    mullakin on noita kyllästymisiä ollu tai siis silleen että oon kyllästyny elämään enkä jaksais tai nää mitään iloista toivoa tulevaisuudelle..

    ja kyselijälle käytän edelleen harmonet pillereitä oliskohan 5 tai 6 kk menossa, enkä ole vielä vaihtanut mutta aion vaihtaa, en tiedä että nytkö tämän liuskan loputtua vai söisinkö vielä puoli vuotta kunnes resepti pitää uusia ?

    Äänestä

Mulla oli yasmin nimisillä pillereillä aikas paljon noita ikäviä sivuvaikutuksia: itkuisuutta joka viikko, melkein joka toinenpäivä pillitin, mielialat meni laidasta laitaan, ensin olin ilopilleri,sitten suutahdin ja raivosin mitättömistä. Olin vähän sellanen alavireinen koko ajan, siis mikään ei kiinnostanut ja halusin vaan olla. Seksihalut katos täysin. Alapää oli melkoisen kuiva jatkuvasti, en kostunut kovinkaan paljon. Sain aika kovia raivonpuuskia ihan olemattomista. Lopetin pillerit, ja nyt on käytössä Nuvaring jo 8 kuukautta, olotila on hyvä eikä ainakaan moisia oireita ole TOISTAISEKSI esiintynyt... niitä odotellessa siis ;) toivottvasti ei tule tollasia. Sunkin kannattaa vaihtaa merkkiä.. Ootko ennen ollu tollanen? Tuskin...

Äänestä
  • Minulle Nuvaring aiheutti myös kamalaa oloa ja itkuisuutta. Se hormoni ei ilmeisesti sopinut minulle. Kaikille ei Nuvaring myöskään sovi, mutta
    kannattaa varmaan kokeilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neitipieni kirjoitti:

niin kun aika monelle tulee noita mielialan muutoksia niin että kun itsellänikin on niin ajattelin kysyä teiltä että mitä teillä tulee ? itselläni on itkuisuutta, ahdistuneisuutta, epävarmuutta (elämästä) en oo ilonen kovin paljoa, ruokahaluttomuutta, jne jne.. että mikkä siihen ns "kuuluu" tai on normaaleja mielialan muutoksia vai voiko nuo johtua muustakin kun pillereistä. oon ajatella vaihtaa niitä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu