Kun laitan Trumaticin päälle ennen ajoon lähtöä ja sitten jossakin vaiheessa ajoa huomaan Trumaticin sammuneen.
Liikkeen mukaan se on ihan normaalia toimintaa kaasulämmittimelle eikä sille voi tehdä mitään kun kuulemma ajoviima tai epätasaisuudet sammuttavat sen.
Jos se ajoviimasta on kyse, eikös siihen ilmanottoaukkoon voisi laittaa jonkun suojan ?
Liikkeen mukaan se on ihan normaalia toimintaa kaasulämmittimelle eikä sille voi tehdä mitään kun kuulemma ajoviima tai epätasaisuudet sammuttavat sen.
Jos se ajoviimasta on kyse, eikös siihen ilmanottoaukkoon voisi laittaa jonkun suojan ?
Vastaukset 11
Vanhimmat
minun autossa on pakoputki perässä ei ole koskaan sammunut ajon aikana,edellisessä autossa oli pakoputki katolla,ja sammu ajon aikana
Trumaa on monta erilaista mallia. Helpottasi vastaamista, jos tietäisi mallin.
päähän se jatkopala niin ei sammu.
Tuossa voisikin olla ideaa hankkia jatkopala, onkohan niitä myynnissä ihan matkailuauto/vaunujen liikkeissä vai täytyykö sellainen jollain "sepällä" teettää?
niitä saa...
Minulla on sellainen T-mallinen, päästöt sivulle ja ei ole sammunut. Korinmalli nousee perästä ja nostaa ilmaviraa...
sellasen systeemin.
Osaakos joku viisas kertoa Savon alueella olevia karavaanareiden varaosaliikkeitä?
Karttulassa on Osmon Vaunupalvelu Ky.
Jos kyseessä on Truma 3002 ja pakoputki katolle, niin hanki 'T3' -hattu putken päähän. Se on tarkoitettu nimen omaan pitämään lämmitin päällä ajon aikana. Meillä tasakattoisessa alkoviautossa liekki sammui hyvin herkästi jos katolla oli vähänkin lunta, nyt uudella hatulla ei kertaakaan.
Maksaa Heinola Caravanissa 7.74 eur, myös paikallinen vaunumyyjä saa sen varmaankin tilattua tukkuriltaan.
asentaa autoni lämppärin ojan puoleiselle sivulle koska rekkojen ajoviima hänen mukaansa pyrkii sammuttamaan tien puoleiselle sivulle asennetun lämppärin.
Kyseessä oli 2400 Truma.
Se on nyt tien puolella, mutta ei ole kokemusta sammumisesta, koska ajossa en ole lämppäriä tarvinnut.
.......................