Miten voi parantaa huonoa ryhtiä. Selkä ei ole lainkaan kipeä jos sillä on jotai merkitystä asiaan. Olen joskus kuullut että vatsalihasten harjoittaminen auttaa selän pitämiseen kunnossa, mutta miten tota ryhtiä sais vähän suorempaan? :)
Huono ryhti paremmaksi?
Jussi
4828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Selkä ja vatsalihakset hyvään kuntoon ja yläselkään lihaksia. Sitten paljon venyttelyä eritoten rintalihaksille. Lisäksi kiinnitä aina huomiota, miten istut ja seisot, tee ne ryhdikkäästi. Jos yläselässä on kyttyrää, niin vastakkaisuuntaista venyttelyä siihen esim:
polvillaan lattialla ja "allah" rukousasentoon maahan kädet eteenpäin ojennettuna kämmenet lattialla, venytys niin pitkälle kuin pystyy.
Toinen samankaltainen liike:
vatsalle maahan ja laita kämmenet rintalihasten kohtaan ja nosta ylävartalo ylös käsien avulla.
Molemmat suoristavat kyttyrää.
itsehän sain hyvän avun pilateksesta. Ostin siispä anttilasta pilates DVD:n, maksoi peräti 11.90€. Sillä oon treenaillu nyt viikonpäivät, ja teho alkaa näkyä.Selkä ei oo enää kipeä, tai hartiat jumissa. Ryhti on parantunut, ja olo muutenkin jotenkin... keveämpi, ja notkeampi. Tosi helppoja, yksinkertaisia ohjeita siinä ohjelmassa, onnistuu vähän vähemmänkin venytelleeltä. Sehän perustuu siis venyttelyyn, jonka tarkoitus on notkistaa ja vahvistaa mm. ryhtiin olennaisesti vaikuttavia lihaksia.
Sitten vaan salille treenailee selkä kondikseen.
Jos vain voit valita salien kesken, niin valitse sellainen sali, missä sinulle tehdään henkilökohtainen treeniohjelman nimenomaan tuon ryhdin parantamiseksi. Ja erityisen tärkeää on, että saisit myös henkilökohtaisen ohjauksen alussa.