Entiset saatananpalvojat

Haluaisiko joku kertoa tarinansa siitä miten on joskus ajautunut palvomaan saatanaa, kokenut karmeita kohtaamisia pahuuden henkivaltojen kanssa, ja sitten tullut Jumalan armosta uskoon? Kertokaa kaikenlaisia kokemuksia.
Olen tekemässä lopputyöksi kristillistä nuortenlehteä ja haluaisin kainalojutuksi pienen todistuksen tällaisesta tapauksesta. Nimeä ei ole pakko kertoa, nimimerkki kelpaa yhtähyvin =) Kiitos jo etukäteen!
3186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ole olemassakaan. Piru vaan kusettaa heitä uudella tavalla ja vie useita muitakin heidän mukanaan.

Äänestä

tunnen kyllä joitain entisiä saatananpalvonnassa mukana olleita ja monen tarina on niin rankka että tuskin lähtevät sitä levittelemään näillä palstoilla. Jotkut kyllä kertovat aika avoimestikin niistä ja se on ihan ok kun ovat ensin juurtuneet Jeesukseen, niin että on tukeva perustus jonka varassa voi menneisyyttään availla todistuksena ja varoituksena.

Yhden asian jättäisin sinulle mietittäväksi.
Kun kerromme Jumalan armon pelastavasta voimasta, kaiken mitä puhumme pitää perustua totuuteen, eikö niin?

Jos tällaisella palstalla saat ihmisiltä kauhujuttuja ja ihmeellisiä pelastuskertomuksia, nimettöminä ja ilman pienintäkään mahdollisuutta tarkistaa niitä tarinoita, kuinka voit niitä missään kertoa totuuksina. Et voi.
Korkeintaan voit sanoa: "Minulle on kerrottu tällainen tapaus ja en tiedä onko se totta, mutta näin se menee..."
Mielestäni paras vaihtoehto olisi että rukoilet vaan Jumalaa johdattamaan tiellesi sellaisen henkilön jolla on omakohtaista tietoa ja joka haluaa niistä puhua. Jos Jumala katsoo sellaisen tarpeelliseksi niin kyllä Hän sitten johtaa. Älä lähde itse ryntäilemään sinne ja tänne. Luota Jeesukseen. Mutta älä luota ylimalkaisesti vaan luota rukoillen, jätä asia Hänen käsiinsä ja kerro Hänelle että todellisesti uskot Hänen johtavan niinkuin hyvä on.

Kyllä varmasti Jumala puheenaiheita ja kirjoitettavaa antaa.
Ja viisautta kirjoittaa rakkaudessa...
Ei sensaatioita tavoitellen vaan Jeesusta kirkastaen.

Siunausta.

Vielä:
Joskus käy niinkin että varoittaviksi tarkoitetut kauhukertomukset vaan ruokkii niiden mielikuvitusta ja heissä olevaa vetoa pimeisiin juttuihin, jotka jo ennestäänkin on niistä jonkin verran kiinnostuneet. Joissain tapauksissa tarinat saatananpalvonnasta saattaa siis kääntyä itseään vastaan.

Tärkeintä on kirjoittaa Jeesuksesta joka on vastaus.
Sitä tulee korostaa. :)

Äänestä

Kysy Riku Rinteeltä, hänhän on itse entinen saatananpalvoja. Hän on kyllä kirjoittanut kirjan omista kokemuksistaan, mutta hän saattaisi tietää muista, koska on näitä evankelioinut.
http://www.rikurinne.com/index.php?sid=89

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Haluaisiko joku kertoa tarinansa siitä miten on joskus ajautunut palvomaan saatanaa, kokenut karmeita kohtaamisia pahuuden henkivaltojen kanssa, ja sitten tullut Jumalan armosta uskoon? Kertokaa kaikenlaisia kokemuksia.
Olen tekemässä lopputyöksi kristillistä nuortenlehteä ja haluaisin kainalojutuksi pienen todistuksen tällaisesta tapauksesta. Nimeä ei ole pakko kertoa, nimimerkki kelpaa yhtähyvin =) Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu