Asukkaiden arvostelijoille

Pakko on kyllä ihmetellä negatiivisen kirjoittelun määrää täällä. Melkein mitä vaan tekevät tuolla niin siitä joku kirjoittaa mollaavasti; Ja jos ei tee mitään sekin on paha.

Paljon huudellaan sitä että "onpas aikuismaista käytöstä..." niin tulee mieleen että kirjoittajalla ei oikein ole käsitystä aikuisesta elämästä. Ei aikuisuus ole sitä että aina vakavana istutaan ryhdissä ja siemaillaan teetä syvällisiä miettien.

Aikuinen käyttäytyy tilanteen mukaan. Itse voin todeta että lapsien läsnäollessa minäkin olen hyvin korrekti ja johdonmukainen ja vältän kiroilua ja käytän erilaisia sanontoja ja ilmaisuja kuin muuten. Ystävieni seurassa ja työpaikalla on sitten taas erilaiset kuviot. Tulee mieleen että kirjoittajat täällä ovat hyvin nuoria jotka ovat aikuisia nähneet enimmäkseen ensiksi kuvaillussa tilanteessa.

Aikuisuuteen hyvinkin kuuluu erilaiset pelit ja leikkimieliset jutut, mutta eivät ne elämää täytä; Ovat vain hauskanpitoa muuten huolien täyttämään eloon.

Älkää olko niin tylyjä asukkaita kohtaan ja koittakaa muistaa että tuo mitä heillä tuolla on, on heidän koko minimaailma tällä hetkellä. Koosteissa ei ilmene se että päivittäin ei kauhean paljoa oikeasti tapahdu, joten silloin kun jotain hauskaa on siitä innostutaan.

14

1579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gabar

      Miksi sinä aikuinen ihminen arvostelet tänne kirjoittajia? Ei aikuisuus ole sitä että aina vakavana istutaan ryhdissä ja siemaillaan teetä syvällisiä miettien.

      Miksi arvostelet kirjoittelijoita?

      • Aikuisuus on sitä että välillä istutaan alas ja mietitään missä mennään ja mihin pitäisi päästä. Aikuinen ihminen ottaa vastun teoistaan ja vastuuta muistakin ihmisistä.


      • ===

        Olen kyllä Cesarin kanssa aivan samaa mieltä siitä, että negatiivinen kirjoittelu masentaa minuakin.

        Ymmärrän sen, että on paljon helpompaa listata vikoja kuin tehdä listaa ihmisten hyvistä ominaisuuksista. Mikäli kuitenkin arvostelemaan ryhtyy, niin sen pitäisi olla asiallista. Itse tulkitsen tämän kirjoittelun niin että maassamme on ilmeisesti hyvin paljon huonosti voimia ihmisiä, jotka saavat mielihyvää päästessään arvostelemaan muita.


    • Kukkelikuuuuu

      Kiitokset, asiaa kirjoitit.

    • jasmine

      kirjoitit ihan asiaa ja on todellakin kyllästyttävää lukee koko ajan naurettavia haukuntajuttuja asukkaista.Tai vastaavasti että haluu sen tai sen tyypin ulos.Me täällä ns.siviilissä olijat ei välttämättä tiedetä koko totuutta joten eiköhän porukalla siistitä kielenkäyttöömme

    • Asiaa

      eipä muuta

    • mime

      Samoin mäkin hämmästelen joidenkin aika raakaakin kritiikkiä ja inhoa joitakin talon asukkeja kohtaan. Itse en moiseen inhoon pysty. Ymmärtääköhän nyt kaikki, että kyse ei ole mistään saippuasarjasta ja ne on ihan oikeita ihmisiä siellä. Ihan kuin kuka tahansa meistä.

      Eli aitoja luineen, läskeinen ja nahkoineen. Harva meistä näyttäisi siellä tai kuulostaisi siellä yhtään sen paremmalta. Me ihmiset vaan ollaan juuri tuollaisia joskus tyhmiä puhuvia, toiset vähemmän kauniita kuin toiset. Ootte katsoneet liikaa hömppäsarjoja, kun kuvittelette, että elämä on suhteita ja täydellisiä ihmisiä.

    • Hönö

      tarvi ottaa mistään vastuuta, ku oon nuori=) Hip hei!! Elämä on niin ihanaa, ku saa arvostella muita, kun ite oon NIIN täydellinen=)

    • tiia

      oon miettinyt samaa asiaa.

      vaikka onkin aikuinen, niin ei sitä aina tarvitse käyttäytyä kuin aikuinen. eikä aikuisuus tarkoita että aina ollaan rauhallisesti ja ei tehdä mitään hauskaa/jännää.

      kyllä aikuisetkin osaa pitää hauskaa ja sekoilla... todellakin!

    • Kiia

      Kiitos positiivisesta puheenvuorostasi! Asiaa joka sana :)

    • paremmin

      jos tää kirjottelu ei olis niin negatiivista. Tässähän masentuu itsekin kun lukee näitä juttuja.Hyvä ohjelma mutta nää keskustelupalstat on perseestä.
      Jos joku kirjottaa jotain positiivista ja kehuu jotain kilpailijaa niin heti tulee kauhee haukkuryöppy.
      Huomaa hyvin ikäskaalan.

      • godisawoman

        Se on ihan sama mitä sä sanot, haukkuja lentää niskaan kuitenkin.


      • Unto_Kurppa
        godisawoman kirjoitti:

        Se on ihan sama mitä sä sanot, haukkuja lentää niskaan kuitenkin.

        se on sitä suomalaista mentaliteetia.. se haukkuminen. tekee visiin oman olon paremmaksi kun on saanut muut mollattua. Ikävä juttu.


    • Rölli

      Minä olen jo todella aikuinen mutta en mielestäni vanha.Minulla on 2 lasta 4 lapsenlasta ja 1 lapsenlapsi.Tunnen itseni nuoreksi.Pidän omaa ryhmää jossa keskustellaan kaikesta.Olen pitänyt 10 vuotta.Olen huomannut että yksi purkautumis keino on kun pääsee arvostelemaan toisia.Monta kertaa ei mikään ole jutun juurena niin helppoa kuin toisten arvostelu.Eikä kukaan sillä mitään sen kummempaa tarkoita.Me ihmiset vaan olemme tällaisia raadollisia otuksia.EI OTETA ARVOSTELUJA VAKAVASTI(AINAKAAN LIIAN).On mukavaa että juttua riittää.LÖYLYÄ LISSÄÄ !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      137
      3781
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2934
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1835
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1578
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1059
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      68
      885
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      744
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      688
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      54
      665
    Aihe