Turbo työntää öljyä imusarjaan..

TD IC

Mulla tommonen Audi 1.6 td ic ja se työntää turbolta moottoriöljyt imu sarjaan -mikähä on mäsänä?
Tää on Intercooler kaiken muun pahan lisäksi....
Kyllä kulkee ja kiertää -mutta savuaa niin peijakkaasti....

10

10524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gjhgfjg

      JAA!!!

    • kyllä

      turbon laakeri väljä.

      • TD IC

        Mitenköhä se o korjattavissa vai kannattaako vaihtaa koko turbo?
        Onko vaaraalinen vika? Oireilee samallaviissiin kuin tuossa alempana toi Volkmaninin TD Jetta joka käy moottoriöljyllään.


    • Samainen ongelma

      Tarkistuta venttiilikopan huohotin venttiili.
      En tiedä onko Audissasi sellainen. Minulla ei
      ole Audia, mutta huomasivat huollossa vikaa
      oman autoni kyseisessä venttiilissä. Viallinen
      venttiili päästi öljyä turbon imukanaavaan.

    • ???

      Tarkista öljyn paluuputki, jos paluuöljy ei pääse vapaasti virtaan öljypohjaann niin varmasti se uittaa öljyn imusarjaan. ja roskan ei tarvitse olla kovin suuri.

    • finnbulli

      siitä tulee?

    • jahas

      esiintyy kuulemma uudemmissakin ja vanhemmissakin autoissa, ei kuulemma ole kovinkaan vakavaa ellei öljyä rupea kulumaan kunnolla, on vaan pirun kallais toi turbon huolto

    • Elikä seuraavalla tavalla voit rajata vian:

      1. Tarkista ensi turboon johtava imukanava ja siihen liitetty huohotin putki. Mikäli imukanavistossa on huohotinputken jälkeen paljon öljyä, niin vika on todennäköisesti huohotinjärjestelmässä/-venttiilissä.

      2. Jos on vain vähän öljyä imukanavassa niin tarkista IC:n jälkeinen imukanava esim. ahtoapaineanturi irroittamalla. Jos anturi on huomattavan öljyinen tulee öljy todennäköisesti turbon kautta. Tällöin auto myös tuprauttelee humattavasti sinistä savua, huohottimen vuodoissa ei yleensä sinistä savua tule kovinkaan paljon.

      3. Tarkista turbosta moottoriin lähtevä öljyn paluuletku ettei se vaan ole tukossa. Voipi joskus tukkeutua jos öljy on huonoa ja harmaata töhnää kertyy putkeen (en tiedä onko tämä paluuputki kellään päässyt jäätymään samalla tavalla kuin normaali huohotinputki monessa autossa).

      4. Jos öljyn paluuletku on kunnossa, niin todennäköisesti turbon tiiviste vuotaa. Eli turbo irti ja täyshuoltoon/tiivisteen vaihtoon. Koko turboa ei varmaankaan tarvitse vaihtaa. Syynä tiiviste vuotoihin voi olla se että koneessa on käytetty vääriä tai huonoja öljyjä tai sitten on kilometrit jo täynnä. (Niitä varmaan on jo koneella ajettu aika paljon.)

      5. Jos sitten savu on valkoista => Kannentiiviste on palannut ja öljy sekoittuu jäähdytysnesteeseen.

      • Jamppa1

        ohjeet! Paljon ajetuissa noi ahtimen laakerit voi valskata, eli mikään ikiliikkuja se turbokaan ei ole. Voipi päästellä aika lammikot öljyä sinne IC:n pohjalle ja välillä hörppää sieltä...

        Tietenkin ensin kannattaa tarkastaa se huohotinjärjestelmä, varsinkin öljynerotin. Huohottimen voi vetää kokeilumielessä myös muualle ja tukkia sen imupuolen liitännän.

        Ja kuten todettu, näiässä tapauksissa savu on sinistä ja öljyä kuluu.


    • Mattius V

      Kiitos neuvoista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe