onko

tietoa

v 70 volvosta 2.5 tdillä,vikoja,kulutus yms?

6

543

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytyy

      Ei mitään kummempia vikoja. Alustan nivelet suhteellisen kovia kulumaan. Ei kuitenkaan mitään kallista.
      Tietenkin helpompi eritellä tyyppivikoja kun tietää paljonko autolla on ajettu ja onko mitä vuosimallia.
      Kulutus on hyvinkin maltillinen, n. 5L / 100km keskikulutus.

      • v70

        vuosimalli olis 1997-1999 ja manuaali


      • bolle

        Aika pienet on sulla olleet kulutukset noinkin isossa autossa. Ilmeisesti ajettu pelkästään alamäkeen ja piempää matkaa?

        Aikaisemmassa Golf TDI:ssä keskikulutus oli 6.4 litraa sadalla. 5 litraa tuli mittariin parhaimmillaan kun ajettiin -10% alle nopeusrajoitusten hyvällä kelillä maantieajoa.

        Nykyinen V70 D5 tuntuu napsivan ajotietokoneen mukaan maantiellä tuommoiset 5.5 litraa. Ja ilmeisesti ajotietokone valehtelee 0.5 - 1 litraa


      • Oma V70 tdi
        bolle kirjoitti:

        Aika pienet on sulla olleet kulutukset noinkin isossa autossa. Ilmeisesti ajettu pelkästään alamäkeen ja piempää matkaa?

        Aikaisemmassa Golf TDI:ssä keskikulutus oli 6.4 litraa sadalla. 5 litraa tuli mittariin parhaimmillaan kun ajettiin -10% alle nopeusrajoitusten hyvällä kelillä maantieajoa.

        Nykyinen V70 D5 tuntuu napsivan ajotietokoneen mukaan maantiellä tuommoiset 5.5 litraa. Ja ilmeisesti ajotietokone valehtelee 0.5 - 1 litraa

        Omalla ajoa takana helmikuusta saakka n. 20000 km.

        Keskikulutus ollut sekalaisessa ajossa (tankkausten mukaan laskettu) koko ajalla, myös ennätyskylmä maaliskuu mukaan lukien karvan alle 6 litraa. "Pahin" tankillinen on ollut n. 6,5 litraa, mutta silloin on ollut joukossa trailerinvetoa ym.

        Ajotietokone antaa omassani säännönmukaisesti 0,4 litraa liian pienen kulutuksen. Todettu vertaamalla tankkaustietoihin.


    • nivelet

      kertakäyttötavaraa. Älä sotkeennu ko. automerkkiin.

      • AutomiesAS

        Ilmeisesti tarkoitat ohjauslaitteiden nivelillä raidetangon niveliä. Ainakaan muita niveliä ei ohjauslaitteissa yleensä ole ohjausakselin niveltä lukuun ottamatta, mutta sen rikkoutumista en ole vielä koskaan kuullut yhdessäkään automerkissä. Omani raidetangon nivelet ovat kestäneet virheettöinä ainakin 164 000 km, joka on nyt mittarissa. Uudet nivelet maksaisivat muutaman kympin, joten katastrofi ei olisi, jos ne joskus pitäisi uusia.

        Koiranluut ovat kulutustavaraa, kuten monissa muissakin (Audi, Ford jne.). Voi joutua vaihtelemaan jopa 50000 km:n väleinkin. Ne maksavat 13 euroa kappale ja parin vaihtaminen vie aikaa n. 15 minuuttia. Tästä syystä ei kannata Volvoa hyljeksiä, kun auto on muuten tehty pohjolan oloihin. Esim. korin kestävyys ruostumista vastaan on esimerkillinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2099
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1741
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1441
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      1228
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      60
      1212
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1060
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      972
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      969
    Aihe