Oisko kellään kokemusta tuommosesta 65 mallin furysta.Autossa 5.9l kone.Laatikossa jotain häikkää,miten lie kalliita remontit noihin.Onko jotain mitä kannattas tarkastaa koeajolla.
ostasko furyn
tahtoo jenkin
7831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllähän laatikkoremppa jotain maksaa, mutta ei se pitäisi niin ihmeellinen juttu olla. Uuden(vanhan toimivan) lodjun saa muutamalla satasella.
Kannattaisi ottaa joku jenkkejä harrastanut kaveri mukaan jos olet ekaa jenkkiä ostamassa, helposti astuu paskaan jos ei tiedä mitn mitä tsekata koeajolla.
Ei noi furyt ole sen ihmeempiä kuin mikään muukaan vanha auto, eli samat perus tarkastukset kuin mille tahansa autolle, ohjaus (väljyyttä puslissa, kumeissa ym), jarrut (puoltaako, pysähtyykö), kone (savuttaako, onko tehot tallessa, voimansiirto (öljynvuodot, ääntelyt). Korin tiivisteet (lähes aina vuotaa jostain), pellit (helmat, ovet, takaluukku), valot (myös jarruvalot!) ja muut sähköt. Tekniikan osia saa joka jenkkikaupasta suht edullisesti, pelti ja verhoilu osat onkin sitten vaikeampia löytää.
on varmasti yksi helpoimmista automaateista rempata, eikä korjaussarjakaan maksa paljoa.
Kiitoksia tiedoista,taitaa joutua ostamaan sen,ei tuo jenkki kuume muuten hellitä.Jos joku vielä kertoisi mistä varaosia kannattaa lähteä kyselemään.Ja onko tää hyvä auto harrastuksen aloittamiseen,lähinnä juuri osien saatavuus\hinnat kiinnostaa.
nimim.ei burana eikä lepo auttaneet.
...harrastuksen pariin !
US Parts, South West Trade, Part Corner... onhan noita. Ja googlettamalla varmaan löytyy helposti liikaakin kaikenlaista. Mutta tutustu ensin rauhassa, älä heti mene räjäyttämään kaikkea palasiksi ettei väsy iske kesken kaiken.
www.overdrive.fi, löytyy tietotaitoa ja osto/myynti palsta. Tässä muutama kotimaan putiikki:
US-PARTS http://usparts.locomail.com/index.php
RACERS PLACE http://www.racersplace.fi/
SOUTH WEST TRADE http://www.southwesttrade.fi/
PART-CORNER http://www.part-corner.fi
US CENTER RAUTAKUMPU http://www.uscenter.fi/
myy kuulemma moparin osia etuisasti. Nettisivutkin löytyy