Aloitin Seroxatin vajaa 2 viikkoa sitten, ensin viikko 10mg ja sitten 20mg. Nyt olen ollut tuon annoksen noston jälkeen aivan älyttömän väsynyt kokoajan. Onko tämä normaalia? Ohimenevä aloitusoire? Muiden kokemuksia? Jos tämä on jatkuva sivuvaikutus niin en voi jatkaa tämän lääkkeen ottamista.
Seroxat ja jumalaton väsymys?
Seronisti
32861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä se väsyttää alkuun..mut masennus "itsessäänkin"väsyttää,mut jos lääke muuten auttaa ja olosi on suht siedettävä,niin eikö se ole tärkein? ei se lääke kauaa väsytä,pikku hiljaa vaikuttaa.
Olen käyttänyt Seroxat-lääkettä jo pitkään paniikkihäiriö- ja ahdistuslääkkeenä (40 mg/vrk)ja kokemuksesta tiedän, että ensimmäisten 2-3 kk:n aikana lääke väsyttää. Lääkkeeseen liittyy jonkin verran muitakin sivuoireita, joskin vaarattomia. Väsymysoire katoaa, kun lääke alkaa vaikuttaa. Siirryin jossain vaiheessa käyttämään rinnakkaislääkettä nimeltä Optipar ja minun tapauksessani myös sivuoireet ovat olleet pienempiä Optiparin kohdalla kuin alkuperäisen Seroxat-lääkitykseni kohdalla. Ulkoile paljon - sekin auttaa väsymykseen.
Itse olen käyttänyt noin puoli vuotta Seroxat-lääkettä, alkuun meni hyvin, mutta nyt viimeisen parin kolmen kuukauden aikana on ollut lisääntyvää väsymystä ja painokin on noussut vähentyneen aktiivisuuden takia, vaikka liikuntaa olen muutaman tunnin viikossa harrastanutkin. Mutta perusaktiivisuus on ollut heikompaa. Ja herkkujen syöntiä ollut joka päivä. Töissä olen pystynyt käymään suht normaalisti, mutta sekin tuntuu olevan vähän siinä ja tässä, että kuinka kauan jaksaa.
Ajoittain on unihäiriöitä ja herään keskellä yötä saamatta enää unta, ja toisaalta nukun niin etten herää edes aamulla, vaikka mikä kello olisi soimassa.
Raskastahan tämä on...