hormonikierukka

pitääkö huolestua

Toinen hormonikierukka ollut jo 2 vuotta,menkat on loppuneet jokseenkin kokonaan.(pikkuhousunsuojaa korkeintaan tarvinnut)Ekan kanssa ei ollut mitään ongelmia,eikä nyt toisenkaan kanssa kunnes:Nyt ollut viikon verran oikein kunnon vuotoa ..Mitään kipuja ei kuitenkaan ole!?Sain omalle gynekologille ajan vasta viikkojen päähän.Pitääkö huolestua,ts. onko kierukka osittain poistunut,onko vaaraa,voiko esim lävistää jotain?Pitäiskö hakea pikaisesti apua?Siis mitään kipuja ei ole.

2

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemus

      Itselläni 4 v ollut, vähän vuotoja, ts ei juuri ollenkaan. Maaliskuussa vuosi yllättäen viikon, lattialle asti valui kävellessä. Lääkärissä kävin, kierukka paikallaan. Sain ultralähetteen jota en käyttänyt, koska vaiva ei uusinut. Lääkärin kommentti: näitä joskus sattuu.

      Eli odottelisin rauhassa, jos ei kipua tmv. Ei taida aika tylppänä esineenä lävistää mitään. Voit tietysti kokeilla, ovatko langat tunnistettavissa - kierukka"kortistasi" pitäisi näkyä, minkämittaiset langat jätetty.

      Jos kierukka tippuu, sen huomaa. Harvinaisempaa lie, että se ylöspäin eli kohdun sisälle nousisi. Ei hätää, uskoisin.

      • Mulla ainakin

        Kirukka läksi ilmeisesti runsaiden kuukautisten aikana pois ja olin täysin tietämätön ko. tapahtumasta. Kuukauden perästä (tai no hiukkasen yli) testi näytti iloisesti plussaa ja iutse olin vähän vähemmän iloinen uutisesta. Kaksikertaa kierukkaa yritettiin poistaa, jonka jälkeen tultiin siihen tulokseen, että sitä ei edes ole. Ja sain terveen potraan pojan.

        Joten jos ei tunnu lankoja ja hiukankin epäilyttää,e ikä halua lasta, niin ottakaa kumikäyttöön, kunnes lääkäri aika on!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6349
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4879
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      103
      3144
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2972
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2195
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1576
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      93
      1149
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1145
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1066
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      844
    Aihe