Ongelma: Ostin toisenkin auton. Aikeissa myidä vanha pois mutta paanko sen seisontaan? Ja kuinkas, uusin vakuutusmaksu viikolla myöhässä, pitääkö se olla maksettu ennenkö siirän vakuutuksia? Ja tarviiko ne sen kuitin sitte? Ai niin, ja sitte viellä, paljonko maksaa kun siirrän omiin nimiin! Kiittää tää vastauksistanne..
Nainen ratissa
neuvoa?
2260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
eli älä jätä seisomaan: kukaan ostaja ei voi lähteä sillä koeajolle jos se on seisonnassa ja seisonnan pitää kestää min 1 kk, jotta vakuutusmaksu alenisi. Mitä tuo omiin nimiin siirtäminne tarkoittaa? Siis sitäkö, että et itse asiassa omistakaan nyt kahta autoa vai mitä? Vakuutuksia ei voi siirtää autosta mihinkään, mutta ne voi lopettaa auton myynnin yhteydessä. Tarkoitat varmaankin bonuksia, jotka voit ihan vapaasti siirtää vanhasta autosta uuteen autoosi ja siirto ei maksa mitään. Ja lopuksi: maksa kuitenkin vanhan autosi vakuutusmaksu, jotta ei tule viivästysmaksuja. Jos maksuerä on yli 1 kuukaudelle, soita vakuutusyhtiöön ja pyydä lähtettämään lasku 1 kk ajalle ettet maksa turhasta. Toisaalta vakuutusyhtiö kyllä palauttaa liikaa maksetut vakuutusmaksut jos vaikka sattuisitkin maksamaan nyt vuoden maksut kerralla ja myisit autosi kuukauden päästä (palautusta 11 kk ajalta).
Kyllä se seisontaan kannattaa laittaa heti. Koeajo on sitten järjestettävä muuten (eihän se ostaja tiedä sitä että auto on seisonnassa) eli mahdolliset rapsut tulee koeajajalle.