Käänsin kolmoselle uutisten loppupuolella ja kuulin, että suomeen syntyy tänä vuonna 80 000 uutta työpaikkaa.
Kuulinko ollenkaan oikein?
Työvoimapulako iskeekö?
5
244
Vastaukset
- Mutta
työttömien määrään se ei mitään vaikuta, näin historiasta voimme oppia.
- Volv
Tulee myös 100 000 uutta työntekiää työmarkkinoille
- KARVINISTI
Puuhastelin muuta ja höristelin korviani vasta sekunti sen 80 000 lukeman jälkeen.
Se nyt on tyypillistä TV uutisointia eikä missään nimessä pidä paikkaansa, jäi kumminkin kiinnostamaan että mistä oikeastaan on kysymys. Jos saan arvata niin halpatyövoiman tuonti siellä taustalla kummittelee.
Tuo työvoimapula kun vaivaa jo ilman uusia työpaikkojakin.
No, eiköhän näin suuri uutinen tule taas seuraavissa lähetyksissä esiin.
- vaan näin
Ek on tehnyt gallupin yrittäjien keskuudessa työvoimasta. Sen tulokset yhdistettynä siihen, että ensivuonna eläkkeelle jää enemmän porukkaa kuin työelämään tulee tarkoittaa heidän laskuopillaan sitä, että syntyy 80000 henkilön kokoinen työvoimavaje. Miten tälläiseen lukuun on päästy, sitä vältettiin kertomasta joko siksi, ettei tiedetty tai sitten häveliäisyys syistä. "Vajeen" todellinen, laskennallinen luku 100-200 henkilöä.
- vaan näin
Huolellisesti vältettiin myöskin toteamasta, että suomessa on 500000 työtöntä paikkaamassa tuota max 200 henkilön vajetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951