KATOLINEN KIRKKO EI OLE PIETARIN KIRKKO
Katoliset papit väittävät että Rooman kirkon "ensimmäinen Paavi" olisi Apostoli Pietari. Heidän mukaansa Paavin kirkko olisi apostolisen seurakunnan perinteen jatkaja. He perustelavat väitettään Raamatun ulkopuolisilla lähteillä, historiantutkimuksellisilla seikoilla, mm sillä että joidenkin apostolien uskotaan saarnanneen Roomassa. Mutta sekä Raamatun tuntemus että katolisen kirkon verinen historia antavat aiheen epäillä ettei katolinen kirkko olekaan seurakunta jonka vanhin Pietari oli.
Ei ole olemassa yhtäkään raamatullista todistetta siitä että Apostoli Pietarin seurakunta olisi ollut Roomassa. Pietarin ei Raamatussa kerrota edes käyneen Roomassa. Katolilaispappien satujen sijaan kannattaa mielummin tutkia Raamattua jossa kyllä kerrotaan missä Pietarin kirkko oli. Apostoli Pietarin vaikutusalue oli Juudean maakunta, ja erityisesti Jerusalem, jossa hän saarnasi evankeliumia juutalaisille.
Gal.2:7
minulle [Paavali] oli uskottu evankeliumin julistaminen ympärileikkaamattomille, samoin kuin Pietarille sen julistaminen ympärileikatuille - sillä hän, joka antoi Pietarille voimaa hänen apostolintoimeensa ympärileikattujen keskuudessa, antoi minullekin siihen voimaa pakanain keskuudessa
Gal.1:18
Sitten, kolmen vuoden kuluttua, minä menin ylös Jerusalemiin tutustuakseni Keefaaseen ja jäin hänen tykönsä viideksitoista päiväksi."
Keefas oli Pietarin kutsumanimi, tämä käy ilmi kohdasta Joh.1:42. Seurakunta jonka vanhin Pietari oli, sijaitsi siis Jerusalemissa. Voimme todeta että "Pyhän Pietarin kirkko" oli Jerusalemissa, ei Roomassa.
Pietari kirjoittaa (1.Piet5:13)
"Tervehdyksen lähettää teille Babylonissa oleva seurakunta, valittu niinkuin tekin, ja minun poikani Markus."
Pietari saarnasi evankeliumia juutalaisille juudean maakunnassa ja Jerusalemissa. Pietari kutsuu kirjeessään Jerusalemia Babyloniaksi! Tämä ei ole viittaus muinaiseen babyloniin, sillä Pietarin ei missään ole kerrottu perustaneen seurakuntaa nykyisen Irakin alueelle. Babylonian muinainen valtakunta tuhoutui ja hävisi jo 2500 vuotta sitten. Se hajosi ja tilalle tuli eri hallitsijoita ja kulttuureja. Muinaisella Babylonilla on uusi symbolinen merkitys uudessa liitossa: se on ihmisoppien ja uskonnon sekoitus, ja siksi Pietari kutsui Jerusalemia Babyloniaksi. Se että Jerusalem on profetiaalinen Babylon käy yhä selvemmäksi jos vertaamme seuraavia kohtia:
Ilm.18:24
ja hänestä [Babylon] on löydetty profeettain ja pyhien veri ja kaikkien veri, jotka maan päällä ovat tapetut.
Ja Jerusalemista on sanottu:
Matt.23:37
Jerusalem, Jerusalem, sinä, joka tapat profeetat ja kivität ne, jotka ovat sinun tykösi lähetetyt
Luuk. 11:49
'Minä lähetän heille profeettoja ja apostoleja, ja muutamat niistä he tappavat ja toisia vainoavat, että tältä sukukunnalta vaadittaisiin kaikkien profeettain veri, mikä on vuodatettu maailman perustamisesta asti...
Irak ja irakilaiset ovat yksi kansa muiden maailman kansojen joukossa. He eivät yksin, tai erityisesti ole mikään profetioiden Babylon, vaan Pietarinkin mukaan Babylon josta joissakin profetioissa puhutaan viittasi vanhaan Jerusalemiin.
Pietarin kirkko oli Jerusalemissa, ei Roomassa
6
596
Vastaukset
- tekstejä
http://www.picknowl.com.au/homepages/rlister/cath/cath2.htm
1. Paul was converted about 37 A.D. He says in the first chapter of Galatians (Gal. 1:13-18) that after his conversion he went into Arabia, "then after three years I went up to Jerusalem to see Peter and abode with him 15 days." This takes us to 40 A.D. and Peter is still in Jerusalem.
2. Sometime during these days Peter made his missionary journey through the western part of Judea, to Lydda, to Joppa, to Caesarea, and back to Jerusalem (Acts 9, 10, 11 ).Then came the imprisonment under Herod Agrippa I and the miraculous deliverance by the angel of the Lord (Acts12). Peter then "went down from Judea to Caesarea and there ebode" (Acts 12:19). Hered Agrippa died not long after these events (Acts 12:20-23). Josephus says that the death of Agrippa occurred in the fourth year of the reign of Claudius. This would be about 45 A.D., and Peter is still in Palestine.
3. Paul writes in the second chapter of Galatians that 14 years after his first visit to Jerusalem to visit Simon Peter, he went again to see him, The first journey was 40 A.D., 14 years later brings us to 54 A.D., and Peter is still in Palestine.
Romans 1:13 shows that the Church at Rome was a Gentile church. At the Jerusalem conference (Gal. 2:9), it was agreed that Peter should go to the Jews and Paul to the Gentiles. The gospel ministry of Paul was motivated by a great principle which he clearly repeats in Romans 15:20: "Yea, so have I strived to preach the gospel, not where Christ was named, lest I should build upon another man's foundation." - Apotoliset isät
...jos uskallat. Rooman piispa Kleemeens (noin vuonna 96 jKr.) ja Pietarin itsensä oppilas, Antiokian piispa Ignatius (noin v 100 JKr.)Pietarin oppilas) tietävät kertoa, että Pietari kärsi Paavalin ohella martyyrikuoleman Roomassa. Sinäkö olet heitä viisaampi, 1900 vuotta tapahtumien jälkeen?
Lähde: Apostoliset isät. Suom. Heikki Koskenniemi. Suomalaisen teologisen kirjallisuusseuran julkaisuja 163. Helsinki 1989 (2. uudistettu painos).
Tarkempi paikka marttyyriuolemalle Roomassa on muuten Vatikaanin alue, jossa Nerolla oli oma "sirkuksensa". Pyhän Pietarin kirkko on rakennettu tälle paikalle. - LLL
"Tervehdyksen lähettää teille Babylonissa oleva seurakunta, valittu niinkuin tekin, ja minun poikani Markus."
"Ilm.18:24
ja hänestä [Babylon] on löydetty profeettain ja pyhien veri ja kaikkien veri, jotka maan päällä ovat tapetut."
"Matt.23:37
Jerusalem, Jerusalem, sinä, joka tapat profeetat ja kivität ne, jotka ovat sinun tykösi lähetetyt"
"Babylon" on koodi-kieltä ja tarkoittaa Roomaa.
Rooman valtakuntahan se oli joka vainosi, kidutti ja tappoi kristittyjä. Rooman kolosseumissa kristittyjä syötettiin leijonille ja mm. keisari Nero teki kristityistä lyhtyjä.
Kirkkoisät ja historia todistaa, että Pietari oli ja kuoli Roomassa.- teologiaa
"Kirkkoisät ja historia todistaa, että Pietari oli ja kuoli Roomassa. "
Raamattu puolestaan todistaa että seurakunta jonka vanhin Pietari oli, sijaitsi Jerusalemissa. On mahdollista että Pietari vieraili Roomassa ja että hänet teloitettiin sielä, mutta Roomaan hän tuli valmiille seurakunta-perustukselle jonka Paavali oli tehnyt.
Pietari ei ollut ensimmäinen Paavi. Ensimmäinen Paavi (Keisari Nero) ristiinnaulitsi Pietarin pää alaspäin ristinmuotoiseen paaluun ilmeisesti Roomassa joskus 60 luvulla jkr.
Tosin sekään ei ole selvää että Pietari olisi koskaan edes käynyt Roomassa. Voi olla että kirkkoisät viittaavat johonkin muuhun henkilöön tms. - Pietari,
Näissä puhutaan Jerusalemista ja juutalaisista:
Jerusalemista:
Matt.23:37
Jerusalem, Jerusalem, sinä, joka tapat profeetat ja kivität ne, jotka ovat sinun tykösi lähetetyt
Ja, juutalaisista:
Luuk. 11:49
'Minä lähetän heille profeettoja ja apostoleja, ja muutamat niistä he tappavat ja toisia vainoavat, että TÄLTÄ SUKUKUNNALTA vaadittaisiin kaikkien profeettain veri, mikä on vuodatettu maailman perustamisesta asti...
Pietari viittasi Jerusalemiin puhuessaan Babylonista. - Nebukadnessar
teologiaa kirjoitti:
"Kirkkoisät ja historia todistaa, että Pietari oli ja kuoli Roomassa. "
Raamattu puolestaan todistaa että seurakunta jonka vanhin Pietari oli, sijaitsi Jerusalemissa. On mahdollista että Pietari vieraili Roomassa ja että hänet teloitettiin sielä, mutta Roomaan hän tuli valmiille seurakunta-perustukselle jonka Paavali oli tehnyt.
Pietari ei ollut ensimmäinen Paavi. Ensimmäinen Paavi (Keisari Nero) ristiinnaulitsi Pietarin pää alaspäin ristinmuotoiseen paaluun ilmeisesti Roomassa joskus 60 luvulla jkr.
Tosin sekään ei ole selvää että Pietari olisi koskaan edes käynyt Roomassa. Voi olla että kirkkoisät viittaavat johonkin muuhun henkilöön tms.on väittää, että keisari Nero oli eka paavi??! Heko, heko.
Totta on, että Paavali asui Roomassa vankeudessa. Totta on myös, että Pietari naulittiin ristiin pää alaspäin. Totta on, että Jeesus asetti Pietarin apostolien johtajaksi, eli jos halutaan asia ilmaista myöhemmällä ilmaisulla, paaviksi. Piste.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837