http://www.iltalehti.fi/2005/10/20/200510203634828_uu.shtml
Copypaste ylläolevasta linkistä:
Hallitus yrittää kitkeä ilman lippua matkustamista joukkoliikenteessä kiristämällä tarkastusmaksuja ja laajentamalla tarkastusoikeutta.
Valtioneuvosto ehdottaa eduskunnan säädettäväksi, että lipuntarkastajien apuna voitaisiin metro- ja junaliikenteessä käyttää apuna järjestyksenvalvojia.
Koulutuksen saatuaan järjestyksenvalvoja voisi olla tarkastajan apuna matkalippujen tarkastuksessa. Matkustajalla olisi velvollisuus esittää matkalippunsa järjestyksenvalvojalle. Tämä ilmoittaisi liputtomuudesta tarkastajalle, joka määräisi tarkastusmaksun.
Järjestyksenvalvojat eivät itse voisi määrätä maksua, mutta he voisivat tarkastajan pyynnöstä avustaa pummilla matkustavan kiinniotossa ja poistamisessa.
Sakkomaksuihin korotus
Tarkastusmaksuja ehdotetaan kovennettavaksi niin, että maksua säätelevää suurinta kerrointa korotettaisiin 30:stä 40:een. Tällä pyritään yhdessä kontrollin tiukentamisen kanssa tekemään ilman lippua matkustaminen taloudellisesti kannattamattomaksi ja vähentämään pummilla uudelleen matkustavien määrää.
Tarkastusmaksulain soveltamisala laajennettaisiin samalla koko maata kattavaksi ja kaikille kunnille tulisi mahdollisuus hakea liikenne- ja viestintäministeriöltä oikeutta tarkastusmaksun perimiseen.
Nykyisin oikeus tarkastusmaksun perimiseen on vain Ratahallintokeskuksella, Pääkaupunkiseudun yhteistyövaltuuskunnalla YTV:llä ja Helsingin kaupungilla. Kaikki raideliikenne on siten ollut tarkastusjärjestelmän piirissä, mutta linja-autoliikenne vain pääkaupunkiseudulla.
Ainakin Tampereella, Turussa ja Oulussa on ollut kiinnostusta tarkastusjärjestelmän käyttöönottoon.
Pummilla matkustajat kuriin
P. Ummikko
2
232
Vastaukset
- ..............................
mikä helvetin 40-kertainen. laittaisivat saman tien 100 000 euron sakot pummilla matkustavalle. jos sama pummi tavattaisiin toisen kerran niin 200 000 €, kolmannella 300 000€ jne.
- pekka,1
Miksi Manhattanin metrossa ei jaeta pummisakkoja? No, koska sinne pitää mennä hyrräporttien kautta, jotka päästää vain maksavat.
Olisi aika siivota suomessakin Itäkeskuksen paksusuoli. Turha liikenne ja sekoilut pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965