Taivaan riemu

Jos taivaassa kaikki kipu, sairaus ja kurjuus on poissa, mistä tietää että on terve: siitäkö, että voi kurkistaa aina välillä helvettiin ja ihailla kun demonit repivät ihmisruumiin jäsen jäseneltä yhä uudestaan riekaleiksi ja sanoa "onneksi olen täällä"?
2274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

taivaassa olon tietää,
että kaikki on itsellä hyvin?
Vai siitäkö, että muilla on huonosti?

Jos taivaasssa olon tietää siitä,
että itsellä on hyvin, niin silloinhan
taivas on täällä, tai vaikka missä,
mihin sen itse pystyy luomaan.

Ja helvetti taas siellä, mihin sen
haluaa itselleen tai muille luoda:
jos siis omaa kaikille pahaa toivovia
voimia itsensä sisällä.

Taivaassa kaikki on tasapainossa,
ja siksi taivas on siellä, mihin
sen voi ihminen, jumalan kuvaksi
luotu, rakentaa.

Kun elämäsi on tasapainossa, olet
elämän, oman elämäsi herra,
ihan niinkun luojasi on tarkoittanut.

Halleluja!
Helvetin tuli samoinkuin paratiisin
ikuinen elämä ovat ihan yhtä kamalia
vaihtoehtoja kumpikin!

Äänestä
  • Kaikki, mitä täällä kirjoittelemme Jumalasta on spekulaatiota. Syyllistymme mielestäni Jumalan pilkkaan antamalle Jumalalle ominaisuuksia, jotka meidän mielestämme Jumalalle kuuluvat: kuitenkaan emme tiedä.
    Inhottaa kuulla: "kyllä Jumala VARMAAN antaa anteeksi.. jne." mistä me tiedämme!
    Olemme tuomitsemassa helvetin tuleen liian helposti, niinkuin meillä olisi valta...no tää on kyllä jo teoreettista pohdiskelua...mikä valta ja mihin..
    Tulee mieleen sarjakuva Ahmed Ahne, jossa halutaan aina Kalifiksi Kalifin paikalle.

    Mistä me oikeastaan todella tiedämme, mitä palvomme:
    kannattaa lukea Hesekieliä, niin siinähän on selvä kuvaus jostain muualta tulleista vierailijoista joiden kyytiin Hesekiel pääsi:
    palvommeko siis jotain muinaisuudessa maanpäällä vierraillutta avaruusretkikuntaa, joka oli siihen aikaan tutkimassa Halleyn komeetan mannerlaattoihin aiheuttamia muodonmuutoksia sen kulkiessa läheltä maata:
    oliko liitonarkissa Mooseksen yhteydenpitoväline muukalaisiin.
    Edellä oleva on vain spekulaatiota.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Timo kirjoitti:

Jos taivaassa kaikki kipu, sairaus ja kurjuus on poissa, mistä tietää että on terve: siitäkö, että voi kurkistaa aina välillä helvettiin ja ihailla kun demonit repivät ihmisruumiin jäsen jäseneltä yhä uudestaan riekaleiksi ja sanoa "onneksi olen täällä"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu