...yritän taas poistua hetkeksi tältä palstalta.
Tosin tällä kertaa ei ole uhattuna mikään tutkimusala, ainoastaan oma persaus, kun deadline hölkkää vastaan.
Kiinnostavaa sinänsä, että kun on muutaman päivän poissa, niin johan aina yksi tai kaksi feministiä ehtii muistamaan väärin esim. allekirjoittaneen muutaman kkuukauden takaisia sanomisia :-)
Tosin tällä kertaa ei ole uhattuna mikään tutkimusala, ainoastaan oma persaus, kun deadline hölkkää vastaan.
Kiinnostavaa sinänsä, että kun on muutaman päivän poissa, niin johan aina yksi tai kaksi feministiä ehtii muistamaan väärin esim. allekirjoittaneen muutaman kkuukauden takaisia sanomisia :-)
Vastaukset 17
Vanhimmat
Onnea, olet julkkis. Pidä juhlat.
työkkäri jo kiinni vai menetkö jo huomisaamua varten jonottamaan sossun eteen?
Itse muistelee väärin muutaman päivän takaisia sanomisia :)
...että sinut muistetaan! Et ole jättänyt ketään (täysin) kylmäksi.
Heh, kaipa se niin on, että joillekin palstan skitsoille sinä elät minun nickini kautta. Mutta, tule pian takaisin, että paine ei käy Jackille liian kovaksi :)
Heh, kun itse pidin kesällä ja sen jälkeen taukoa, niin maailma näytti aivan toisenlaiselta. Suosittelen!
Tsemppistä!
...jäin vielä tunniksi koukkuun, kun tuo väkivalta - lähde - yms. keskustelu vei mukanaan. Mutta nyt poies!
Jack-Raukkaa. Vai näytti maailma ihan toiselta kun et tänne vähään aikaan tullut. Annat tämän foorumin vaikuttaa noin dramaattisesti itseesi. Oletko sinä noin heikkomielinen? Vaikutuksille altis? Eipä ihme että olet naisvaltaisella alalla, kunnon beta-uros. Omaat tyypillisiä naisen ominaisuuksia kuten vaikutuksille alttius, herkkyys, vähästä loukkaantuminen, tunteet pelaa ennen järkeä. En suinkaan yleistä että kaikki naiset omaisivat edell. mainittuja luonteenpiirteitä.
Jack, annat itsestäsi niin suoraan sanoen akkamaisen kuvan että hävettää puolestasi.
Tappeletko niiden työpaikkasi naisten kanssakin vielä kaiken huipuksi vai osaatko olla mies ja laumanjohtaja, omaatko yleensä ollenkaan luonnollista auktoriteettia?
Vaihda alaa ennen kuin nössöönnyt ihan.
Sari Näre (anteeksi Nari Säre) ja Jack; Haluisitteko harrastaa seksiä keskenänne...?
Niin, et yleistä mutta kuitenkin naiselle ovat em. luonteenpiirteet tyypillisiä..? Toki varmaankin, toisaalta voidaanko luokitella luonteenpiirteitä miehille ja naisille tyypillisiksi?
Ja miksi juuri ne ko luonteenpiirteet ovat sukupuolelle ominaisia? Kultturi, kasvatus, persoonallisuus vai mikä tekee piirteistä sukupuolelle ominaisia??
Totta kai voit mieltää tekstini provoksi. Ja provoilu voi joskus onnistua herättämäänkin.
No niin, tietysti se on niin että kasvatus, kulttuuri jne muokaa persoonaa ja omaa käyttäytymistä. Mutta enpä sitten tiedä mitä väliä sillä on. Mielestäni vain miehelle ei sovi luonteenpiirteinä höyrähtäminen kaikkien naisten jutuista/provoiluista. Ne voi osata kuitata huumorilla. Huumorintaju on sukupuolesta riippumatta arvostettava ominaisuus. :))
Erittäin arvostettava, mutta toisaalta kovin monitahoinen ja usein jopa puuttuva ominaisuus..
Etkai sinä nyt niputa vain miehiä ja alista heitä femiarkkaalisen mallin alle kaiken kestävinä, naisten vöyhötyksille naureskelevina miehinä?? Miksi miehen ei muuten mielestäsi sovi "höyrähtää" naisten jutuista/provoilusta? Se "hörähtäminenhän" juuri osoittaa, että mies on kuunnellut, ajatellut ja ajateltuaan hermostunut naisen jutusta? Kuunteleminen taas kertoo kunnioituksesta, katsoo toisen olevan kuuntelemisen ja kommentoinnin arvoinen..? Ja hermostuminen, kuten kommentoit provoilua yleensäkin, voi herättää ajattelemaan. Sinähän ajat miehiä kauas menneisyyteen!!
=D
"Omaat tyypillisiä naisen ominaisuuksia kuten vaikutuksille alttius, herkkyys, vähästä loukkaantuminen, tunteet pelaa ennen järkeä."
Hehee, sait aika pitkän analyysin muutaman rivin pohjalta. Kieltämättä sinussa on psykologin ainesta tai intoa ja ennakkoluulottomuutta ainakin riittää. Teet varmasti analyysin vaikka vasemman jalan saappaasta. Suosittelisin sinua kuitenkin vielä säilyttämään päivätyösi(?).
...vastaan tässä tuohon nimimerkki nainen_ -kysymykseen ylempänä, jossa hän jostain syystä tiedusteli, olisiko minulla halua harrastaa seksiä kanssasi.
Huolimatta kaikista väitetyistä naisellisista ominaisuuksistasikin, en tunne mitenkään tarvetta tai halua harrastaa seksiä kanssasi.
Enkä noin yleensäkään noin maailman väkiluku - 1 persoonan kanssa...
Eli kyllä mun kanssa jopa nimimerkki nainen_ :kin voi jatkossa keskustella ihan epäseksuaalisten ajatusten pohjalta, vaikka hänellä tietynlaisia fantasioita voisi ollakin. (Ehkä häntä kiehtoo semmoinen poikarakkaus noin sivustaseuraajana??)
Kyllä minäkin turvaudun mielummin omaan itseeni kuin sinuun ja tämä ei johdu siitä, että sinulla ei ole (toisin kuin minulla?) tiemmä naisellisia ominaisuuksia. Vaikka olisikin, niin en harrastaisi.
Noh, nyt se on sitten sovittu! Ei homoilla vaikka se onkin miesten puuhaa :) On se kumma että noi femakot haluavat nähdä homoja joka paikassa. Eikö ne SETAn iltamat riitä niille?
On muuten totta, että feministeillä erityisesti tuntuu olevan suunnaton kiinniostus miesten homoseksuaalisuuteen.
Itse luulen sen johtuvan siitä, että feministi kokee hintin, eli puppelipojan 'mieheksi' joka on feministisen retoriikan mukaan löytänyt sisäisen naisensa.
"Parin rivin perusteella"?
Ei toki, Jack. Minä olen lukenut monia kommenttejasi (lukemattomia) ja niiden perusteella olen rakentanut mielikuvani sinusta. Ja kyllä, ainesta psykologiksi minussa onkin, yksi tulevaisuuden mahdollisista ammateista.
Että olet amisainesta.
:D