Aloitin Yasminit viikko sitten. Etova olo koko ajan, aloitekyvyttömyys ja ihan hömelö olo ollut. Pukkasi todella ärhäkkä hiivakin, mutta se saattaa johtua ihan siitä riemusta, kun pääsi ilman kumia räpeltämään kunnolla ja usein :) Kuinka kauan näitä sivuvaikutuksia pitää kestää? Lääkärille olisi puhelinaika maanantaina, joten pyydänkö samantien lennosta uuden reseptin toiselle merkille... Lääkeopasta lukaisin ja Yasmineissa taitaa olla ainoana merkkinä eri ainetta, kuin muissa matalahormonisissa pillereissä. Harmonetteja olen syönyt aikoja sitten ja Tri-Nordioleja, mutta niitä ei Suomessa kai enää ole saatavilla. Ei todellakaan jaksaisi edes kuukautta odotella näiden ylimääräisten oireiden häviämistä...
Pillereiden sivuvaikutukset
murunen
5582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Söin yasmineita kolmisen vuotta sitten. Yasmineitten myötä tuli tosi saamaton ja löysä olo. Ei tehnyt mieli seksiä eikä edes syödä. Oireet katos kun vaihdoin evroihin.
et voi viikon perusteella vielä sanoa lainkaan, sopiiko kyseinen valmiste sinulle vai ei. Yleensä kehotetaan syömään ainakin 3 kuukautta, jotta sivuvaikutukset (jotka yleensäkin ovat voimakkaimmillaan ensimmäisen liuskan aikana) tasaantuisivat.
Ei kroppa viikossa ehdi tottua uusiin pillereihin ja vieläpä kun noissa Yasmineissa on kaks ihan eri hormoonia vaikuttamassa, erilailla kuten useimmissa muissa e-pillereissä.. Aina, useimmiten ainakin sanotaan että vasta 3kk jälkeen on se aika jonka jälkeen kroppa on niin sanotusti tottunut niihin uusiin hormooneihin ja sitte vasta sen jälkee pystyy ihka oikeesti näkemään ja tuntemaan että sopiikos ne pillerit vai ei.. Tuo 3kk on sellasta aikaa jolloin kroppa saattaa reagoida myös negatiivisin oirein uusiin "hormonitulokkaisiin", kun se ei oo vielä tottunut niihin.. Että suosittelen että odottele ihan rauhassa ainakin nyt se aika syöden niitä pillereitä vaikka niitä ihmevaivoja tulisikin.. Eihän ne mitään mukavia kaikki pakosti ole, mutta kuuluvat asiaan.. Toiset pääsevät helpommalla vaihtaessaan piltsuja-joillakin ei juuri ilmene mitn oireistoa , mutta toiset saattavat joutua käymään kaikki mahdolliset haittavaikutukset tämän 3kk:n aikana läpi..Se on yksilöllistä! Kyllä ne siitä tasaantuu varmasti jo ennemmin kuin tämä 3kk on kulunut..Jaksamista!
kyllä harmonetteja on suomessa. ainakin tänään ostin niitä ja reseptiä vielä vuosi jäljellä, että voi olla että ne on loppunut vain jostain kaupungeista. Mutta sitä ihmettelen miten pillerit voi olla niin kamalan kalliita! Puoli vuotta on 50 euroa joka on musta aikas paljon ainakin näin opiskelian kukkarolle :/
"Opiskelia" voisi edes opetella kirjoittamaan ja lopettaa turhasta valittamisen. Esim. Nuvaringit maksavat puolelle vuodelle yli 80 euroa.