Rangaistuksia koventaa

rehellisyys maan perii

Mun mielestä rangaistuksia pitäis koventaa, jotta rikollisuus vähenis. Pian joudutaan rakentaa lisää"hoitokoteja" kun tulee lisää niitä jotka haluaa päästä lepämään vankilaan. Olot pitäis vankilassa olla semoiset että kukaan ei siellä haluais olla. Niin että jokapäivä muistais vankilasta pääsyn jälkeenkin mitä on tullu tehtyä. Kun esivalta on lakannu käyttämästä "miekkaa" niin seuraukset näkyy siinä että rikollisuus raaistuu ja lisääntyy.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rehellinen

      Yhdyn täysin edellisen mielipiteeseen. Suomessa on aivan liian pienet rangaistuxet, ja todellakin liian hyvät olot vankiloissa. herää kysymys, miksi monissa muissa euroopan maissa on pienemmät rikollisuus luvut väkilukuun suhteutettuna. tiedän muutamia ketkä todellakin lähtevät lomille "linnaan". syömään ja treenaamaan itsensä kuntoon, et jaxaa taas tehdä raskasta duunii...

      • pirunsaari

        Mielestäni ankarat rangaistukset vähentävät rikollisuutta päin vastoin kuin Suomessa asioista päättävät tahot väittävät.
        Tällä hetkellä hyvin suuri osa vangeista on uusijoita ja rikoksen uusinta saadaan loppumaan kun rangaistus on esimerkikisi 4700 vuotta vaikkapa ryöstöstä.Myös uusien rikosten määrä kiistatta vähenee jos rangaistus on oikeasti rangaistus eikä "palkkioloma".Jos rangaistuksen pituus on riittävä niin koska me kaikki emme tee rikoksia vähenee rikollisuus väistämättä taikka sitten Suomesta loppuvat vapaana olevat ihmiset.Vankien "hoitokustannukset" voidaan minimoida antamalla heille vain haalarit päälle ja syötäväksi vain vettä ja leipää.
        No onko tämä inhimillistä ? Varmasti yhtä inhimillistä kuin esim. toisen raiskaaminen,tappaminen,omaisuuden varastaminen jne..!!


    • Stoa

      Rangaistusten koventamisessa on omat ongelmansa. Esim. maissa joissa on kuolemanrangaistus käytössä (kuten myös maissa jotka käyvät hyökkäyssotia), valtio on esimerkillään legitimoinut tappamisen ja henkirikokset ovat itse asiassa huomattavasti yleisempiä. Raaistumista tapahtuu siis jos rangaistukset ovat liian kovia.

      Vankilaolosuhteiden ollessa sellaiset kuin esim. Venäjällä taitaa myös raaistaa rikollisuutta. Ihminen kun ei valitettavasti toimi sillä tavalla että joutuessaan vuosiksi rankkoihin vankilaoloihin, hän automaattisesti eristyy muista vangeista ja "ottaa opiksi". Nämä taitavat olla vähemmistö. Enemmistö sopeutuu väkivaltaiseen vankilakulttuuriin ja muuttuu itse ihmisenä. Väkivalta lisää väkivaltaa.

      Tässä ihan pari esimerkkiä. Mutta rikollisuus on ikuisuusdilemma: kaikissa yhteiskunnissa esiintyy rikoksia, ne ikään kuin kuuluvat osaksi mitä hyvänsä yhteiskuntaa. Puutteen alaisuudesta ja kurjuudesta kumpuavat rikokset on saatu meillä laskemaan hyvinvoinnin ja oikeanlaisen sosiaalipolitiikan myötä, mutta hyvinvointi toisaalta tuo mukanaan lisää mahdollisuuksia ja tilaisuuksia muille rikollisille. Näitä rikoksia voidaan estää mm. rikostilaisuuksien houkuttelevuutta vähentämällä erilaisten valvontapolitiikan keinoin. Toisaalta jossain vaiheessa valvonta ym. keinot tulevat niin kalliiksi että tulee itse asiassa kaikkiaan halvemmaksi hyväksyä tietty määrä rikoksia. Tämä koskee tietenkin omaisuuteen kohdistuvia rikoksia.

      Olemme tässä ilmiön edessä johon edes Stoalla ei ole selkeitä ratkaisuja. Toisaalta Suomessa ollaan järjestäen halki kirjallisen historiamme oltu varsin lainkuuliaista väkeä. Vähän viinaan menevää tosin, onhan raakuuksia täällä nähty ennenkin. Nykyajan ongelmana on lasten ja nuorten varhainen "aikuisuus": he tekevät kaikkea mitä aikuisetkin, myös rikoksia, valitettavasti. Lisää tähän yhtälöön viina (ja myös huumeet, mutta viina on laaja-alaisempi ongelma) ja toimintaelokuvat jossa väkivallan käyttö on hyväksyttävää sankarille, niin avot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe