Luin jostakin, että enää ei suositella sitä fluorilakkaa näihin vihloviin kohtiin. Onko kellään tietoa ? Sitä ei saisi laitella kuin 4 kertaa vuodessa.
Jos on pahat vihlonnat, niin sen vaikutus on lyhyt tai täysin olematon. Onko kellään kokemusta Elmexin-geelistä, joka suojaa herkkiä hammaskauloja vihlonnalta ? Onko sitä turvallista käyttää ja kuinka usein voi käyttää ?Mitä haittaa siitä voi olla hampaille pitkäaikaisessa käytössä ?
Vihlonta
4
494
Vastaukset
- päivittäin
Ikuinen tosiaan, vanhanajan kovilla harjoilla saimme monet aikaan paljaita kauloja:(
Hammaslääkäri sanoi voivansa tarvittaessa paikata pahimmat kohdat, mutta moiselta olen säästynyt käyttämällä vakituisesti vihloville hampaille tarkoitettua Sensodyne-hammastahnaa. Kuumia ja kylmiä juomia ja jopa jäätelöä pystyn nykyään nauttimaan sujuvasti, ennen oli irvistyksen paikka... Jo muutaman päivän harjaus muilla aineilla palauttaa vaivan, joten ilmeisesti en ole mainoksen uhri:))
Muitakin vastaavia tahnoja taitaa markkinoilla olla, kokeilemalla teho selvinnee. Paketeissa on käyttöohjeet, niitä kannattaa uskoa kunnes toisin todistetaan.- kokeilla
Ilman muuta kannattaa tosiaan kokeilla niitä tahnoja, mulla on ainakin tehonnut. Kannattaa kuitenkin käyttää sit koko ajan, jos vaihtaa "tavalliseen" tahnaan ni taas alkaa vihloa, näin mulla ainakin.
- samaa kokenut
Vihlonta on kyllä kamalaa paljastuneilla hampaankauloilla!Joo, pilasin itse liian kovalla harjalla ja hankaustavallani!
Milloin kannattaa vaihtaa Sensodyniin? Omasta mielestäni olisi järkevintä silloin kun hampaat on putsattu puhtaiksi hammaskivistä, sitten heti. Hampaiden putsaus on tehtävä ammattitaitoisella hammaslääkärillä tai suuhygienistillä. Yleensähän putsauksen jälkeen vihloo!Sensodyne tai Elmex ovat yhtä hyviä, makuasia valintaan, parhaiten kokeilemalla löytyy!
- .mex
Elmex-geeliä voit huoletta käyttää aivan tarpeen mukaan vihlovien hammaskaulojen hoitoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969