Alempana filosofi "SOKRATES" ihmettelee mistä sanat tulevat, siinä onkin "palloa potkittavaksi"!
Mutta tietääkö kukaan minne sanat menevät? Mitä ne mennessään tekevät?
Kaikki tietävät sanojen mahdin, tuntevat loukkaavat sanat syvällä sisällään kauan. Sama mahti on myös ystävällisillä ja kannustavilla sanoilla; niiden vaikutus on mahtava. Sanoilla voidaan tuhota yksilön elämä tai nostaa hänet onnensa kukkuloille!
Kaikkien kannattaisi pitää mielessään intiaanien vanha viisaus:" Sanat ovat kuin ammuttuja nuolia, niitä ei saa takaisin"!
MINNE SANAT MENEVÄT?:::
6
303
Vastaukset
- pkr-1
esim. kansanedustajien edeottamuksia tuokin intiaanien väittämä kumoutuu tyystin.
- noniiin
Hehän lappavat sanomisiaan takaisin päivittäin. Tuorein esimerkki lienee erkki.
- loginomi
ovat oma joukkonsa; heillä on oma käytänteensä sanojen merkityksestä, säästäminen voi olla tuhlausta, alasajo järkeistämistä, hoito heitteillejättämistä, velat saamisia jne. jne. ...
Intsut olivat vakavaa ja arvonsatuntevaa joukkoa, joille sanat tarkoittivat juuri sitä, mitä pitikin; sanat eivät ollet manipulaation ja oman ryhmän edun ja itsensä kohottamisen välineitä!
Minkähälainen eduskunnan istunto olisi, jos alettaisiin puhua inkkareiden malliin. Pelkkää asiaa ja totta?
UGH, olen kirjoittanut! - pkr-1
loginomi kirjoitti:
ovat oma joukkonsa; heillä on oma käytänteensä sanojen merkityksestä, säästäminen voi olla tuhlausta, alasajo järkeistämistä, hoito heitteillejättämistä, velat saamisia jne. jne. ...
Intsut olivat vakavaa ja arvonsatuntevaa joukkoa, joille sanat tarkoittivat juuri sitä, mitä pitikin; sanat eivät ollet manipulaation ja oman ryhmän edun ja itsensä kohottamisen välineitä!
Minkähälainen eduskunnan istunto olisi, jos alettaisiin puhua inkkareiden malliin. Pelkkää asiaa ja totta?
UGH, olen kirjoittanut!silloin meillä kansalaisilla edes edustajia olisikaan, kuten ei kyllä monesti nytkään.
Mitenkäs olisi ajatus tulosvastuullisuudesta ja aiemmipien lupausten pidosta sekä sanoutuminen irti ryhmän enemmistön jakamia ja ennaltasovittuja ns. lehmänkauppoja muiden puolueiden kanssa?
Jollei ihminen voi toteuttaa asiaansa kansanedustajana puoluekurin nimissä, niin sitten on turha pyrkiäkään himoittuun virkaan kumileimasimeksi tai muuten vaan turhan panttina istumiseen.
- johanna
kerran oli yökyläsä miesvieras joka oli eräässä baarissa. Hän sanoi, että olen ammatiltani sotilas ja arvoni on kenttätykistöamiraali. katsoin pikkujättiläisestä siinä ei ole kuin laoilla amiraaleita!
- ehkäpä
Sinne mistä tulivatkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934