Nyt, kun Ruotsin FI-puolueen hörhöilyä seuraa ja täälläkin eräitä henkilöitä, jotka feminismin nimissä ilmaisevat hengentuotteitaan, ei todellakaan voi välttyä ajatukselta, että feministiseen liikkeeseen on pesiytynyt ns. kaksoisagentteja, jotka sisältä päin saattavat ko. liikettä huonoon valoon.
Kuitenkin suuri osa noista kaksoisagenteista (esim. gudrunit, rossenbergit, valeriesolanakset ja eräät nimeltämainitsemattomat tämän palstan kirjoittajat) ovat naisia!?
Toisaalta sitten esim. ns. maltillisemman feminismin "naiset hyviä/uhreja - miehet pahiksia" retoriikka on sitten peitellympää, esim. naisjäjrestöjen keskusliiton tekstejä on tutkittava hieman enemmän, koska se piiloutuu näennäisfiksujen sanamuotojen taakse.
Eli tästä voimme vetää kolmenlaista tulkintaa ns. radikaalifeminismin ja vaikkapa maltillisemman naisjärjestöfeminismin suhteesta:
a) radikaalifeminismi on taitamattomien hörhöjen hommaa, joka ikävä kyllä paljastaa myös "maltillisemman feminismin" latentin nainen hyvä/uhri, mies pahis -retoriikan... ja tekee sinänsä karhunpalveluksen maltilliselle feminismille.
b) radikaalifeminismi muodostaa niin karkean vastakohdan, että sitten keskivertofeministi voi paremmalla omatunnolla sanoutua "loivempaan" naisen uhri/hyvyys toitotteluun.
vai
c) radikaalifeminismi on sovinistinen salaliitto?
Itse näkisin, että ruotsalainen radikaalifeminismi on rehellisempää suoruudessaan, kuin esim. suomessa njkl:n koukeroisten sanakäänteiden taakse piiloutunut ns. "maltillinen" feminismi, joka retoriikassaan kuitenkin ruokkii paha mies, uhri nainen -asetelmaa. Paradoksaalisesti se sitten näin paljastaessaan feministisen perusasetelman yleisen "hörhöyden", sitten kuitenkin lopulta tekee karhunpalveluksen "maltillisille", koska ihmiset alkavat havaita nuo samat pohjavireet sieltäkin.
Ehkä radikaalifeministit ovat täten tavallaan käänteisesti tasa-arvoa edistävän kehityksen takana, kun ihmiset havaitsevat yleensä feministisen maailmankuvan destruktiivisuuden? Eli siinä mielessä kannattaisi ehkä pitää ko. ilmiö pienissä mitoissa kontrolloituna, jotta ihmiset tavallaan havaitsisivat myös ajan kuluessa tämän.
Eri asia on sitten, että paisuessaan tuommoinen ääriliike on aina vaarallinen toisinajattelijoille. Siksi olisi hyvä, mikäli ko. liike pysyisi siellä prosentin-parin kieppeillä, mieluiten, että yksi hörhö pysyisi eduskunnassa.
Feminismin kaksoisagentit?
Nari_Säre
0
124
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p535650Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "722741Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181990No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371826Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1591811- 191753
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5151881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191151Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801139Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah64956