Eläimetkin pitää lajitovereistaan parempaa huolta.
Intia ja Pakistan kiistelivät helikopteriavusta
Pakistanin järistyksestä selvinneiden aika käy vähiin
STT-HJ, 21.10.2005
YK:n edustajat vetosivat jälleen perjantaina maailman maihin saadakseen apua Pakistanin maanjäristyksen uhreille, kun purevan kylmä talvi on koittamassa kodittomiksi jääneiden asuinseuduilla.
YK:n hätäapukoordinaattori Jan Egeland on vaatinut sotilasliitto NATO:a perustamaan ilmasillan Kashmiriin. Vain helikopterit voivat nopeasti tavoittaa kotinsa menettäneet ihmiset Himalajan rinteillä Pakistanin Kashmirissa ja maan luoteisrajalla.
Tuhoalueelle johtavat harvat tiet ovat luhistuneita, miinoitettuja, ja osa niistä tuhoutui maanjäristyksessä. Kuolleita on ainakin 50 000, ja uhrien määrän pelätään kasvavan.
NATO:n pääsihteeri Jaap de Hoop Scheffer sanoi, että sotilasliitto ymmärtää tilanteen vakavuuden.
- NATO toimii sen mukaisesti, Scheffer sanoi.
NATO:n oli määrä käsitellä Egelandin esittämää ilmasiltapyyntöä Brysselissä perjantaina. Sotilasliitolla ei kuitenkaan ole monta avustusoperaatioon soveltuvaa helikopteria.
Koptereita olisi sen sijaan Intiassa, mutta se on sotinut Pakistanin kanssa kahdesti Kashmirin hallinnasta. Pakistanin presidentti Pervez Musharraf on sanonut, että hän hyväksyisi intialaisten helikopterien käytön mutta vain, jos niiden miehistö ei olisi Intiasta.
Intia ei ole suostunut Musharrafin asettamaan ehtoon, ja Egeland kehotti maita neuvottelemaan kompromissin.
- Nämä neuvottelut estävät nyt suuren operaation käynnistämisen, eikä niiden pitäisi, Egeland sanoi.
Telttoja tarvitaan satojatuhansia
Maailman ruokaohjelman työntekijä Mia Turner oli käynyt maanjäristyksen koettelemassa kylässä 1 300 metrin korkeudessa.
- Lämpötila laski yöllä viiteen pakkasasteeseen, ja siellä oli vanhuksia, joiden ainoa suoja oli muovipeite, Turner kertoi.
Himalajan hyytävää talvea kestävistä teltoista on pulaa, ja Pakistan on vedonnut kansainväliseen yhteisöön päivittäin saadakseen niitä lisää. YK:n suunnittelija Jesper Lund sanoi, että kansainväliset avustusjärjestöt aikovat lähettää tuhoalueelle 83 000 telttaa - kaikki jotka niillä on.
- Mutta se on vain pisara meressä. Tarvitsemme satojatuhansia telttoja, karkeasti arvioiden vähintään 450 000, Lund sanoi.
Intia vakuutteli perjantaina, että sen hallitsemassa Kashmirin osassa kaikki tarvitsevat saavat teltan. Maan hallitus sanoi jo lähettäneensä alueelle yli 15 000 telttaa, ja lauantaina sinne pitäisi saapua vielä 1 898 telttaa. Määrä on kuitenkin vain puolet siitä, mitä valtion viranomaiset ovat sanoneet tarvittavan.
Kashmiria koetteli 8. lokakuuta 7,6 richterin maanjäristys.
Eläimetkin pitää lajitovereistaan parempaa huolta.
Pakistanin järistyksestä se...
1
110
Vastaukset
- valvotaan..
Suomalaiset viranomaiset ja poliitikot kyllä valvovat yö kaudet , mutta eri asian takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675