seksi ja menkat

jelenam

Kuinka suuri mahdollisuus olisi että raskaana, jos harrastaa seksiä ilman ehkäisyä kuukautisten alkamisen jälkeisenä päivänä (eli siis esimerkiksi perjantaina alkoi menkat ja lauantaina harrastin seksiä) ? Normaali kiertoni on siis 27-29päivää ja ollut säännöllinen jo monta vuotta.. :)
Siittiöthän elävät n. 3-5 päivää ja jos kuukautiset kestävät sen n.5 päivää. Ollaan kuultu niin paljon ristiriitaista puhetta, etten oikein tiedä mihin uskoa. =D

Eikö kuitenkin aika tosi pieni mahdollisuus olemassa?

6

1051

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäisyekspertti

      Haepa vaikka googlesta hakusanalla varmat päivät niin siitä voit katsella kierron päiviä ja suhteuttaa omaan kiertoosi ns. varmat päivät. Ns. varmat päivät sen takia että se ei ole mikään 100% luotettava keino. Eli joo, ei ole ns. todennäköistä että siitä kerrasta tulet raskaaksi, tosin HUOM, riipuu menkkojen pituudesta - jos sun menkat kestää vaikkapa 7 päivää niin sitten se on todnäköistä, mutta jos ei ole valmis äidiksi/isäksi niin ei kannata varmojen päivien mukaan olla ilman ehkäisyä. Varmat päivät oli kierron 7-15pv tai jotain sinne päin, en nyt muista enkä jaksa hakea netistä sitä tietoa, käykää itse katsomassa :) t. varmoja päiviä käyttävä mutta myös lapsia suunnitteleva

      • ehkäisiekspertti

        Lukaisinpas huolettomasti sun tekstin. Eli kirjoitit että kuukautisten aikana.. mutta kuitenkin, varmojen päivien piikkiinhän se menee, kierron 2. pvä siis.


      • ***

        Varmat päivät eivät todellakaan ole kierron 7-15 päivät, päinvastoin. Nuo ovat ne päivät jolloin varmimmin saattaa tulla raskaaksi!
        Varmoilla päivillähän tarkoitetaan niitä päiviä jolloin ei ole todennäköisintä tulla raskaaksi.


      • ehkäisyekspertti
        *** kirjoitti:

        Varmat päivät eivät todellakaan ole kierron 7-15 päivät, päinvastoin. Nuo ovat ne päivät jolloin varmimmin saattaa tulla raskaaksi!
        Varmoilla päivillähän tarkoitetaan niitä päiviä jolloin ei ole todennäköisintä tulla raskaaksi.

        Ajatukseni oli oikea mutta kirjoitin keskellä yötä sen päin mäntyä :) Eli varmat päivät on juuri sen kierron 7-15pv ulkona.


    • jenna

      hyvin pieni mahdollisuus tulla raskaaksi, mutta todistettavasti näinkin voi käydä. mutta ole huoleti, se on hyvin hyvin harvinaista.

    • ehkäpä

      vähän asian viereen, mutta kun otit esille niin pakko kommentoida - punaista päin ajamisesta pitäisi sakottaa, sen verra yököttävä ajatus olisi harrastaa seksiä hilloviikoilla, hyi vittu! Oletettavasti tykkäätte myös kusi- ja paskaleikeistä, vai? Eikö toi nyt ole vähän helvetin epähygieesistakin ja siis yksinkertasesti vaan vitun epämiellyttävää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      151
      11359
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5413
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      42
      4296
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3622
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      37
      2701
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1916
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      104
      1623
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1586
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      90
      1473
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1406
    Aihe