Onko kukaan saanut selvitystä sille miksi muuttoautot eivät näy tullin "Taulukoita sovelletuista verotusarvoista" taulukoissa?
Muuttoautot tullin tiedoissa
5
1110
Vastaukset
- sen takia...
kun niistä ei makseta veroja, ovat varmaan muissa tiedostoissa.
- Anakonda
Tuota teoriaa olen itsekin toivonut. Suomeen on tuotu tietääkseni 2 uuden korimallin Ford Mustang GT:tä, joita ei tullin listoilta löydy.
Ehkä verot ovat olleet alle muuttoautovähennyksen 13400 euroa. - Ei niin
Muuttoautoistako ei makseta veroa? Ei niih, jos raahaa perässään alle (n.) 49000 euron kauppakassia. Kalliimmista autoista joutuu jo muuttajakin maksamaan jonkin verran veroa. Muuttoauto ei ole sama kuin veroton auto.
- Kokemusta on
Ei niin kirjoitti:
Muuttoautoistako ei makseta veroa? Ei niih, jos raahaa perässään alle (n.) 49000 euron kauppakassia. Kalliimmista autoista joutuu jo muuttajakin maksamaan jonkin verran veroa. Muuttoauto ei ole sama kuin veroton auto.
eli jos tuot esim vähän yli 6 kk vanhan auton, sen markkinahinta saa olla noin 53.600 Ekee ennen kuin veroja lankee maksuun. Jos taasen tuot 10 vuotta vanhan pirssin, sen markkinahinta saa olla (jos vero% on 28) jotakuinkin 51.000 Ekee ennen kuin veroja tulee
- Anakonda
Kokemusta on kirjoitti:
eli jos tuot esim vähän yli 6 kk vanhan auton, sen markkinahinta saa olla noin 53.600 Ekee ennen kuin veroja lankee maksuun. Jos taasen tuot 10 vuotta vanhan pirssin, sen markkinahinta saa olla (jos vero% on 28) jotakuinkin 51.000 Ekee ennen kuin veroja tulee
Nyt menee peli mielenkiintoiseksi. Suomeen on tuotu pari kappaletta GT Mustangeja myyntiin naurettavalla hintapyynnöllä 75000 euroa! :-)
USA:ssa sama auto 24000 euroa, eli hintakerrointa löytyy taas oikeen kunnolla. GT Mustangin hinta pitäisi olla Suomessa noin 50 - 52 000 euroa että se olisi jokseenkin linjassa muiden autojen hintojen kanssa.
Olen tilannut tullilta veropäätökset kaikista vuoden 2005 GT Mustangeista, niitä vielä viikonaikana kuitenkaan saamatta. Saas nähdä mitä ovat tästä "75000 euron arvoisesta" autosta maksaneet veroja.
Onko jatkossa verotushinta se mitä muut tuojat ovat maksaneet vai tämän hetken markkinahinta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827