Missä te pidätte laastaria? Pysyykö se hyvin?
Meneekö se ruttuun teillä, onko sillä vaikutusta ehkäisytehoon?
Evra-ehkäisylaastari
5
982
Vastaukset
- =))
KYllä pysyy paikoillaan.. hieman reunoista ruttaantuu, mutta ehkäisy tehoon ei minkäännäköist vaikutusta pitäisi olla. useimmiten se on tuossa reiden /pakaran välimaastossa...
- weeruska
Mitäs jos se onkin ihan keskeltä rutussa?
- misbelief
weeruska kirjoitti:
Mitäs jos se onkin ihan keskeltä rutussa?
Tuskin sinä sitä keskeltä niin ruttuun olet saanut että sillä ois ehkäisytehoon vaikutusta.. Pikkurutut ei haittaa, on siinä laastarissa sitä pinta-alaa :)
- mietteliäs nainen
Aloitin juuri Evran käytön.
Kiinnitin laastarin huolella selkäpuolelle sunnuntaina. Nyt jo huomasin aamulla, että laastarissa oli pieni "kupru" yhdessä kohtaa. Se oli kuitenkin sinänsä paikallaan. Kupru ei pysy kiinni painamalla, eli laastari on paikoillaan, mutta pieni aukko on yhdellä sivulla tämän kuprun vuoksi. Onko ehkäisyteho silti hyvä?
Kävin lisäksi aamulla suihkussa, jonka jälkeen laastari tuntui liukuvan hiukan ylemmäs-
olen siis aika lailla epävarma, onko laastari täysin väärä ratkaisu, jos jo heti 1. laastarin pysymisen kanssa on vaikeuksia. Onko tämä siis normaalia vai pitääkö huolestua?
Jos laastarin pysyvyys on tätä luokkaa en näe syytä vaihtaa sitä toiseenkaan vaan lopettaa alkuunsa sen käyttö...
Ja miten mahtaa olla saunaan menon kanssa?
Onko teillä jotain hyviä "kikkoja" laastarin laitossa? niin että miten pysyy paremmin?
Laitoin nyt laastarin alaselkään. Kai sen siihen saa laittaa?- misbelief
Ihan normaalia tuo on. Pieniä kupruja laastariin tulee aina, se ei ehkäisytehoa vähennä. Lisäksi ensimmäisinä päivinä kiinnityksen jälkeen laastari saattaa hieman liikahtaa, veikkaisin että johtuu siitä että siinä on vielä niin paljon sitä liima-ainetta. Myös laastarin ympärille saattaa muodostua "liimarantu", mutta normaalia sekin. Saunoa, uida yms. voit aivan normaalisti, ei ongelmia.
Itse pidän laastaria pakarassa, ja vielä ohjelapusta luntaten:
"Kiinnitä laastari aina puhtaalle, kuivalle, karvattomalle iholle pakaraa, vatsaan, olkavarren ulkopintaan tai yläselkään, kohtaan jossa tiukka vaatetus ei hankaa sitä. Älä koskaan kiinnitä laastaria rintoihisi."
Tuosta alaselästä ei siis ole mitään mainintaa. Jos olet laastareja ostanut, miksi et lukenut myös mukana tulevaa käyttöohjetta??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922