ehkäisyrengas

ringring

Olenharkinnut ehkäisyrenkaan käyttämisen aloittamista. Mutta.. kertokaa mitä sivuvaikutksia sillä on..? Olen kuullut että voisi aiheuttaa itkuisuutta ja mielialavaihteluja?

5

1345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki hormonaalinen ehkäisy voi aiheuttaa itkuisuutta ja mielialanvaihteluja. Itselläni Nuvaa aloittaessa oli päänsärkyä, pahoinvointia(lievää) ja jonkin verran rintojen arkuutta. Oireet lakkasivat ensimmäisen kahden kuukauden aikana.

    • a-ön

      mulla käytössä n.puoli vuotta ja tähän menessä ei onneksi mitään negatiivista sanottavaa :)

      • Min

        Itse lihoin n. 6kg, mutta kai tämäkin yksilöllistä. Ei johtunut ruokavaliosta tai liikunnanpuutteesta..


    • 8kk käyttänyt

      ei ole mitään ongelmia ollut. ekojen 4kk aikana oli rintojen arkuutta,mutta siihen se jäikin. menkat o tosi niukat, pärjää parilla siteellä. suosittelen ehdottomasti.

    • tulipahan kokeiltua

      Olen käyttänyt kaksi viikkoa nuvaringiä ja olo on karmea. Neljän vuoden hormoonittoman ehkäisyn jälkeen olen todella järkyttynyt kaikista mahdollisista sivuvaikutuksista. Olen äärimmäisen väsynyt, masentunut, ärtyisä, päänsärkyinen, kuukautiset ei lopu ollenkaan, vatsaa särkee vuoroin ylä ja sitten taas alavatsasta... Soitin neuvolaan ja sanoivat, että periaatteessa ihan normaalia, ja saattaisi mennä ajan kanssa ohi... Mutta tänään kaksiviikkoa ja päivä on käytetty ja mieskin on sitä mieltä, että kondoomi takaisin ja vaimo entiselleen, uskon että lapset yhtyvät tähän. En kyllä aikoinani pillereistäkään tykännyt. Olo oli tosi hieno, kun pääsin niiden vaikutuksesta eroon. Olen ollut ihan järkyttynyt ja ihmettelen miksi niin paljon naisia suostuu tällaiseen hormoonirääkkiin. Toisaalta yksi kaverini sanoi, ettei ole olossaan huomannut yhtään mitään, kun aloitti renkaan käytön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7133
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      95
      5204
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      114
      3463
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3372
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2504
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1846
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1481
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1431
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1336
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1094
    Aihe