Poliittisen sirkuksen tuotosta, syy

hirmuisuuteen.

Valtaan päässyt suurimmalle osalle ihmiskunnasta kaikkinaista pahoinvointia tuottava hirmuisuus se vain lisääntyy ja pahenee kaikilla tasoilla ja alueilla, se ei katso henkilöön, ei pelasta rikkaus ei asema, Jumalan vihalta, joka näin puhuttelee ja muistuttelee ihmiskuntaa, heidän pahuuksistaan, vääryyksistään, sanoistaan, teoistaan, valinnoistaan, käytöksistään, harrastuksistaan, jotka on jatkuvasti pääasiassa vain pahoja, tuhoa ja turmelusta tuottavia, ovat kaiken oikean ja hyvän mahdollistavien totuuden ja oikeuden lain (ei mitään pahaa eikä väärä laki) vastaisia puuhailuja, joka on laittomuutta, joka rikollisuutta, joka rangaistuksen ja tuomion alaista.

Siksi näitä pahoja Jumalan kurinpalautus vitsauksia tulee päivittäin, niin luomakunnan huokauksina, (luonnon katastrofeina) kuin muinakin niin pienempinä onnettomuuksina kuin suurinakin onnettomuuksina eli pahoina katastrofeina. Joita alkaa tulemaan kun Jumala ottaa varjelevan kätensä pois päältä, ja silloin elämän vihollinen pahahenki saatana, saa vallan ja oikeuden tuottaa Jumalan sallimaan rajaan asti kaikkinaista onnettomuutta ja katastrofeja; aina sairauksia, sotia ja nälän hätiä ym. pienempiäkin kärsimyksiä tuottavia asioita myöden.

Koska ihmisen pahuus on kasvanut jälleen näin valtaviin mittoihin, liekö jo pahempaa kuin Nooan päivinä, jolloin antoi vedenpaisumuksen hukuttaa koko siloisen vastaavanlaisen kuin nykymaailma, maailman. Ja onhan noita lähes vastaavanlaisia vitsauksia ollut jo senkin jälkeen pahimpia lienee maailman sodat ja pahat rutto taudit, jotka ovat vieneet valtavan suurilta ihmisjoukoilta hengen.

Nämä maanjäristykset ja hirmumyrskyt ym. eläintauti vitsaukset ja maasta toiseen kiertävät kansanmurhat ja sodat, sekä ns. terrorismi vitsaus. Ovat jo VAKAVIA muistutuksia Jumalan puolelta, ihmiskunnan pahuudesta ! Siitä että kansakuntalaiset pääosaltaan toistuvasti valitsee ja valtuuttaa jopa hallitsijoikseen ja johtajikseen saatanaa palvelevia Jumalan kieltäviä laittomuuden tekijöitä. Silloin laillisuuden vastustajia (kaiken hyvän ja oikean vastustajia !), silloin vääryyden ja pahuuden asianajajia, sen puolesta taistelijoita. Ja sen päämäärään; tuhon ja tuomion suuntaan vetäjiä, jonka perimmäinen ja lopullinen ja päämäärä on ikuinen itku ja hammastenkiristys puoli, se helvetti ja kadotus osasto. Mutta joka nämä ajallisetkin kärsimykset ja hirveät henkiset tuskat tuottaa, kaikkine menetyksineen perimmiltään aiheuttaa.

Mutta vielä tänä päivänäkin on armon ovi auki; joka syntinsä, pahuutensa vääryytensä ja kieroutensa, epärehellisyytensä, uskottomuutensa, välinpitämättömyytensä (= rakkaudettomuutta,) tunnustaa ja hylkää; eli haluaa tehdä parannuksen, se saa tämän armon osakseen ja hyödykseen, jos pysyy loppuun asti kyseisessä armon liitossa, Kristuksen Jeesuksen yhteydessä, eikä jättäydy siitä pois, silloin sen hyvän osansa menettäen. Ojentautumalla Hänen sanansa ja / apostolien opetuksen mukaisesti, niitä käytännössä kaikilta osin noudattaen, vasta kiinnittyy Häneen Kristukseen = laillisuuden lähteeseen, eli totuuden ja oikeuden lakiin; jota ainoastaan, Kristus Jeesus on ja edustaa.

Kaikkien muiden opetukset, jotka poikkeavat Kristuksen opetuksista, ovat lainvastaisuutta, ja silloin rikollisuutta laillisuutta vastaan. Ja on silloin rakkaudettomuutta, joka on kaikille pahaksi, niin Jumalaa, ihmisiä, eläimiä kuin koko luomakunnan hyvinvointiakin vastaan. Eli kaikki Jumalan sanan vastaisuus, on laittomuutta, joka aina perimmiltään tuhoaa ja turmelee, joka näkyy joskus enemmin, mutta, useasti ja useissa tapauksissa myöhemmin. Mutta joka tapauksessa on pahaksi kaikille. Ja on rangaistuksen ja tuomion alaista toimintaa ja ns. ”elämää”, joka on kuoleman suuntaan sillä tiellä kulkeutumista. Tiedoksi ja varoitukseksi Jeesuksen Kristuksen nimessä, palvelijansa.

2

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PS:n asioihin?

      Hömelö

    • Harald Hirmuinen

      Maanjäristykset, hirmumyrskyt, eläintautivitsaukset, maasta toiseen kiertävät kansanmurhat ja sodat sekä terrorismi ovat VAKAVIA muistutuksia Jumalan puolelta Hesan rautasaapas Koplalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1463
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1217
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      833
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    Aihe