Soija 90 palautumisjuoma?

Onko Fastin valmistama Soija 90 palautumisjuoma? Onko kenelläkään tuosta kyseisestä valmisteesta kokemuksia? Onko se tehokas? Ennen käytin Fastin Muscle - valmistetta palautumiseen, mutta se ei soveltunut minun elimistölle laktoosi-intoleranssin takia. Mucsle sisältää nimittäin heraa. Onko Soija 90 yhtä tehokas, vaikkakin kyseessä on soija-valmiste?
4653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaikki fastin kama täyttä p****kaa, eli unohda !

Äänestä

elikkä se soija maistuu pelkän veden kanssa ihan paskalta! mansikoita ja jugurttia sekaan ni alkaa toimia!

Äänestä

Soija ei toimi palkkarissa. Osta UFS Ion92 -heraisolaattia, siinä on laktoosia 0g! Maksaa vain 19,90€/800g. Tulee halvemmaksi kuin esim. tuon Muscle :n käyttäminen. UFS Ion92 on suomen suosituin isolaattivalmiste!

Äänestä

Proteiini, ei hera eikä soija, sinällään ei toimi ensipalauttajana. Hedelmät (etenkin banaani & rypäleet) toimivat paremmin &| palautumisjuomana, jopa kahvi.

Soijaa voi käyttää palauttajana, mutta se ei täysin korvaa menetettyjä kivennäisaineita & vitamiineja. Palautuksessa kannattaa soijaan lisätä hiilihydraatteja; hitaita (maltoa), jos massaa haluaa, muuten dextroa.

Soijan parhaat ominaisuudet ovat sen vastustuskykyä lisäävä & tulehduksia estävä sen sisältämä lesitiini. Soijaisolaattien pahvimainen maku häviää kun niiden antaa liota vartin tai enemmän ennen juomista.

FAST on soijassa tasavertainen "hopea"-pussiproteiinien kanssa. Maitoproteiini-isolaatti maistuu lievästi ulosteelta toisin kuin esim MAITO TURBO :). Kaikki kokeillut herat maistuu paskalta, mutta sitä ei tarvitse, ellei halua kokoa lisää. Jos heraproteiini houkuttaa kasvuhormonientuotantoa lisäävän ominaisuutensa takia, kannattaa ottaa glutamiini soijan rinnalle. Glutamiini tosin voi joidenkin suussa maistua heraakin karmivammalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tervas kirjoitti:

Onko Fastin valmistama Soija 90 palautumisjuoma? Onko kenelläkään tuosta kyseisestä valmisteesta kokemuksia? Onko se tehokas? Ennen käytin Fastin Muscle - valmistetta palautumiseen, mutta se ei soveltunut minun elimistölle laktoosi-intoleranssin takia. Mucsle sisältää nimittäin heraa. Onko Soija 90 yhtä tehokas, vaikkakin kyseessä on soija-valmiste?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu