oikeus uskoa julkisesti!

give peace a chance

Miten tästä palstasta tuli yht'äkkiä törkeä uskontojen herjausmesta?! Syytetään hyvin laulanutta, sympaattista tyttöä uskolla ratsastamisesta ja ties mistä. Lukekaa keskustelupalstan säännöt: rasistiset viestit ovat kiellettyjä, ja mielestäni myös toisen vakaumuksen herjaus on rasismia.

Jos temppu olisi ollut jollakin tavalla laiton, tuomarit olisivat maininneet siitä takuulla. Mutta jopa itse Jone Nikula kehui rohkeaa biisivalintaa, ja testamenttasi äänensä Hennalle.

Ihmiset! Ettekö tiedä, että Suomessa on uskonnonvapaus. Se mahdollistaa vapauden olla uskomatta, mutta toden totta uskonnonvapaus antaa jokaiselle luvan uskoa, mihin haluaa.

On muuten kumma juttu, että jos tv:ssa esitetään kristillinen biisi, niin kaikkien niskakarvat ovat pystyssä. Sen sijaan jos Henna olisi laulanut jostakin muusta vakaumuksesta: vaikkapa buddhalaisuudesta ja tyttörakkaudesta, niin homma olisi ollut ihan jees. Missä enemmistön oikeudet? Suomalaisista kuuluu edelleen 85 % kristinuskoa tunnustavaan kirkkoon!

6

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli tämä

      Niin kyllähän tuo toisten uskontojen syrjimisestä käy kun menee kisassa laulamaan Hallesta.

      • annabel

        Onko ihmisen pakko tunnustaa maailman joka ikinen lahko? Miksei saa vapaasti uskoa siihen, mihin haluaa? Miksi buddhalaisuudesta saa kailottaa vapaasti, mutta kristittyjen Jumalan mainitseminen saa ihmiset raivoamaan. Oman uskon tunnustaminen ei tarkoita muiden syrjimistä!


      • sille
        annabel kirjoitti:

        Onko ihmisen pakko tunnustaa maailman joka ikinen lahko? Miksei saa vapaasti uskoa siihen, mihin haluaa? Miksi buddhalaisuudesta saa kailottaa vapaasti, mutta kristittyjen Jumalan mainitseminen saa ihmiset raivoamaan. Oman uskon tunnustaminen ei tarkoita muiden syrjimistä!

        on kunnioitettava muitakin,


    • ja mielipiteeseen

      kuuluu myös. Meistä halpamainen veto ratsataan uskonnolla todella.

      • Julmio

        Selitä nyt ihmeessä miten Henna ratsasti uskonnolla?

        Itse olen agnostikko ja minusta kappale oli ihan ok.
        Kyseessä oli musiikkikappale, eikä mikään uskonnon
        ylistys.


    • ole erityisen kristillinen

      Niinpä. Ja lisäksi biisi ei edes ole oikeasti uskonnollinen, vaikka kristillisiä termejä ja sanontoja käyttääkin. Mutta niin tekee moni muukin artisti (mm. CMX), ja mikäpä siinä: onhan Raamattu täynnä hienoa, kaunista ja arvostettua kirjallista tuotantoa vaikka sanoman unohtaisi täysin.

      Ja Leonard Cohen (70v buddhalainen, vietti suurimman osan 90-luvusta buddhalaisluostarissa) on Jobeja yms paljon parempi kirjoittaja :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2066
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1728
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1402
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1200
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1198
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1041
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      959
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      957
    Aihe