Nyt kaikki tyypit liikkeelle, jotka vastustavat uskonnon herjausta! Sääntöjen mukaan tällä palstalla ei saa kirjoittaa rasistisia viestejä, ja minkä tahansa uskonnon tai vakaumuksen pilkkaaminen on rasistista toimintaa. Olihan Suomi24 jo kerran oikeudessa saman asian vuoksi.
Aina kun näette sopimattoman viestin, joka on kirjoitettu epäasialliseen sävyyn, ilmoittakaa sheriffille. Jokaisella on oikeus omaan uskoon. Tämä ei ole mikään kommunistinen yhteiskunta!
vedotkaa äkkiä
6
426
Vastaukset
- menee hutiksi
Mistä ilmotetaan kun ei oo Henna uskossa kerran???
- ihan rakkaudella vai?
Jaaha on teillä keinot monet?
- Asiat aisoihin!!
1. Ei ole tämä nyt kuules uskon asia.
2. Täällä tosiaan on jokaisella uskonnonvapauslain mukaan lupa uskoa vaikka naapurin mirjaan tai olla uskomatta tai jopa uskomaton (joissain tapauksissa myös uskoton on hyvä vaihtoehto)
3. Itse puhut sananvapaudesta, mutta kuitenkin herjaat kommunismiin vakautuneita lausahduksellasi: "Tämä ei ole mikään kommunistinen yhteiskunta!"
- itse en ota kyseiseen vakaumukseen kuin
mihinkään muuhunkaan uskomukseen kantata!
NÄIN ON NÄPPYLÄT.- sinulle!
En herjannut kommunismia. Viittasin vaan siihen, että kommunistisessa yhteiskunnassa oli uskonnot kiellettiin. Ja me emme elä sellaisessa maassa.
- suosimalla
enemmistön uskonilmaukset kisassa. Se asettaa eri asemaan kilpailijat asialla joka ei kuulu laulamiseen lainkaan.
LUE JUMALAUTA SUOMEKSI ! - jatkoa näppylöihin
sinulle! kirjoitti:
En herjannut kommunismia. Viittasin vaan siihen, että kommunistisessa yhteiskunnassa oli uskonnot kiellettiin. Ja me emme elä sellaisessa maassa.
huomaan kyllä tekstin laadusta (tai laaduttomuusedta), kuten kieliopillisista seikoista esim. lauseen rakenteesta ja sana valinnoista sekä absurdi konjuktioiden laadun vastikkeista, onko teksti hejaava vaiko eikö.
Katselmus kantasi oli aivan selvästi kristillisopilliselta kantilta tarkasteltu. Olisi hienoa jos kykenisit nykyisessä multikultuuriyhteiskuntajärjestelmässä avartamaan elämänkatsomuskantaasi edes hivenen nyky-yhteiskuntannilsitilannetta vastaavalle tasolle. Joten mieti ennen kuin puhut, sillä on parempi antaa toisten luulla sinua tyhmäksi, kuin avata suunsa ja poistaa kaikki vallitsevat, nyky-yhteiskunnalliselta kannalta katsoen jokapäiväiset, epäluulot, jotka joissain tapauksissa saattavat johtaa jopa kohtuuttomaan kansan kiihotukseen tai muihin uskontoakin syrjiviin tempauksiin.
ps. naapurin mirjaan on helppo uskoa !(siellä se vaan tönöttää[ei jää paljoa tulkinnan varaan])
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575765Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752952Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222198No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401955- 191838
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61559Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83118281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah741018