Turkki – Iranilaisia kristittyjä uhkaa karkotus
Kristinuskoon kääntyneitä, iranilaisen perheen jäseniä uhkaa vankeus, kuolemantuomio ja perheen tyttären pakkoavioliitto, jos Turkin viranomaiset käännyttävät heidät väkisin Iraniin. He ovat lähes kolme vuotta yrittäneet saada YK:n pakolaisstatusta - tuloksetta. Zivar Khademianin ja hänen kolmen aikuisen lapsensa edellytetään lähtevän Turkista tai heidät viedään pakolla takaisin Iraniin 20. lokakuuta.
- Jos emme pysty lähtemään Turkista laillisesti, menemme maan alle, jotta vältymme pidätykseltä ja karkotukselta, eräs perheestä sanoi.
Leskivaimo Khademian, hänen tyttärensä Fatemeh Moini (19) ja pojat Hossein ja Kazem Moini (molemmat parikymppisiä) kastettiin joitakin vuosia sitten protestanttisessa kirkossa Teheranissa. Perhe päätti lähteä Iranista tammikuussa 2003, kun tieto heidän kristinuskoon kääntymisestään tuli julki sukulaisille, naapureille ja paikallisviranomaisille. Ennen kaikkea leski halusi estää miesvainajansa serkun, tiukan muslimin, ja tyttärensä avioliiton, joka oli sovittu jo tytön syntyessä. Serkku (35) toimii aktiivisesti vapaaehtoisissa miliisijoukoissa, jotka valvovat Iranin tiukkojen islamin säännösten noudattamista.
Perheestä oli tullut kristitty, kun Kanadassa asuva vanhin poika oli tullut uskoon ja hän oli kehottanut heitä lukemaan Uutta Testamenttia. Perhe joutui vaikeuksiin, kun poliisi teki ratsian heidän kotiinsa ja löysi salaa äänitettyjä kasetteja. Kazem Moini joutui vankilaan puoleksi vuodeksi, toinen veli meni maan alle ja äiti ja tytär olivat jatkuvan silmälläpidon kohteina. Päästyään Turkkiin he anoivat YK:n pakolaisstatusta, mutta se hylättiin, koska heidän kertomuksensa ”ei ollut uskottava”. Tämä siitä huolimatta, että he olivat esittäneet dokumentteja kertomuksensa tueksi.
Vanhimmat pojan seurakunta Kanadassa on valmis tukemaan perhettä. Heidät kastanut pastori sanoi Compassille: ”Heitä ei pitäisi lähettää takaisin Iraniin. Tämä tapaus pitäisi saada julki kaikkialla maailmassa.”
kts. www.stefanus.fi
Compass Direct
Turkki – Iranilaisia kristittyjä uhkaa karkotus
stefanus
2
182
Vastaukset
- ei turkille
Tämäkin esimerkki osoittaa ettei Turkkia tarvita EU:n jäseneksi (ellei sitten EU:ta haluat hajoittaa mahdollisimman nopeasti)!
- mitään
muuta kuin sen, että toimivat samalla tavalla kuin täällä iki ihanassa EU:ssa. Ja mikään islamistinen valtiokaan se maa ei ole. Luuletko edes arabien tai iranin islamistien pitävän turkkilaisia muslimeina? Eivät muuten pidä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."442176Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1831969- 1161362
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96972
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73919Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78879Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933825- 54711