Parasetamol dengue-kuumeeseen?

auttaako

Pitääkö legenda paikkaansa?

6

753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • del *.*

      maalaisjärjellä ajatellen paras lievittävä vaihtoehto koska ei ohenna verta kuten muut aspiriini, disperiini ym. tulehduskipulääkkeet.

      http://www.tohtori.fi/yleislaakari/2041.html

      Tosin en nyt ole ihan varma. Tuli vaan mieleen vastata kun olen joskus lukenut aiheesta.

      • del *.*

        Mistä helvetistä olet saanut dengue-kuumeen tai oliko kyseessä tuttavasi? Vai puhutaanko me nyt samasta sairaudesta?


      • auttaako
        del *.* kirjoitti:

        Mistä helvetistä olet saanut dengue-kuumeen tai oliko kyseessä tuttavasi? Vai puhutaanko me nyt samasta sairaudesta?

        Ehkä menisin lääkärin juttusille jos olisi sellainen epäilys...


      • del *.*
        auttaako kirjoitti:

        Ehkä menisin lääkärin juttusille jos olisi sellainen epäilys...

        Ehkä kaiken varalta kannattaa mennä lääkäriin koska paracematol ainoastaan lievittää.
        Ei paranna.


    • bella

      Dengue-kuume on VIRUSTEN aiheuttama sairaus, joka leviää hyttysten välityksellä subtrooppisilla ja trooppisilla alueilla. Oireet alkavat yleensä äkillisesti (itämisaika 4-7 vuorokautta). Oireita ovat mm. päänsärky, kuume, oksentelu, ihottuma..jne. Voi esiintyä verenvuotoa esim. ikenistä ja nenästä.
      Spesifistä lääkehoitoa ei ole, vaan pyritään oireenmukaiseen hoitoon. Taudin ennuste on hyvä.

      Parasetamolia voi käyttää kuumeen alentamiseen, mutta siihen on myös tehokkaampia lääkkeitä.
      Tärkeää denguekuumeen hoidossa on riittävä nesteytys, joka toteutetaan sairaalaoloissa.

      Mitä oikein ajoit takaa parasetamolin käytöstä dengue-kuumeen hoidossa?? Parasetamolihan on kipulääke, eikä sillä ole viruksiin mitään vaikutusta. Eli ei voi tuhota taudinaiheuttajaa mikäli sitä luulit.

    • Dengue 2012

      Jep!

      Se auttaa juuri siihen KUUMEESEEN alentavasti, mikä hidastaa siten myös thrombosyyttien, eli verihiutaleiden määrän tippumista...täten myös vähentää osaltaan mahdollisten verenvuotojen määrää ja verihiutaleiden ulkoista siirtotarvetta jne. Oikea vastaus siis on: TOTTA AUTTAA! Mistään täsmälääkkeestä ei ole kuitenkaan kysymys, eikä tehoa näin Dengue viirukseen milään tavoin. Viirus riehuu niin kauan, kunnes elimistö saa sen kuriin mm lykkämällä nestettä kaikista mahdollisista elimistön kanavista ulos huru mycket, joten nesteytys on erittäin tärkeää! Toki valkosolut tekevät osansa ja menetykset rintamalla on kovat (näkyvät päivittäin ottavista verikokeista)! Dengue viiruksiin (4kpl), ei tänä päivänä ole lääkettä ja rokote on vasta kehitteillä! Itse juuri sairastan Dengue viiruksen aiheuttamaa kuumetautia. Olen ollut lääkärien hoidettavana kahdessa eri maassa ja sairaalahoiossa ulkomailla. Dengue tartunnan saaminen todetaan verikokeella.

      Parasetamol annostukseen kannattaa kiinnittää huomiota. "Suomi suositus" taitaa olla max 3g aikuiselle terveelle potilaalle. Itse sain 5-6g päivä . Maksa-arvot pomppasivat moninkertaisiksi ja maksa "turposi" ja tuli kosketusaraksi. Paracetamol annostus lopetettiin ja se olikin jo tehnyt tehtävänsä, kuumetta ei enää noussut. Maksani on jo toipunut rasituksesta.
      Paracetamol on yksi noista seitsemästä myrkystä, mitä annettiin olon helpottamiseksi/oireiden tuntemuksia turruttamaan...

      Suomessa nyt toiveikkaana toipilaana!

      P.s Dengue viiruksia on tosiaan 4 erillaista. Puoleen vuoteen tartunnasta ei saa matkustaa Dengue maahan / saada viirukselle altistusta, näistä 4:stä viirustyypistä. Se on toden näköisesti kohtalokasta...Pulolen vuoden jälkeen pitäisi olla immuniteetti sitä sairastettua viirustyyppiä kohaan! Dengue viirusta levittää päivähyttynen (moskiitto) ja sen saa ihmismassojen keskellä (kylät/kaupungit, missä otolliset munimispaikat) päiväsaikaan "parhaiten". Dengue kuume tarttuu myös virusta kantavan moskiiton munista, eli yksi päivämoskiitto voi sairastuttaa vaikka 10-15 ihmistä, kun ravintolan salaatit pestään vedessä, mihin hyttynen on ehtinyt munimaan. Dengue viirusta levittävät myös urosmoskiitot!

      P.s 2) Malarian saa viidakosta "parhaiten"! Malariaa levittävät vain naarashyttyset!

      P.s 3) Suunnittelen tässä seuraavaa reissua ei Dengue alueelle...Georgia, Romania tai Unkari vaikuttavat mielenkiintoisilta (/ei ole tuulut käytyä).

      Hyviä kaukoreissuja ja muita reissuja kaikille MATKAAJILLE!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      1989
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1705
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1332
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1155
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1153
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1020
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      933
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      922
    Aihe