Joo, eli tyttöystävän vaari haudataan 1kk päästä ja ajattelin olla ajoissa asialla.
Kun tyttöystävä ja hänen perheensä menee eteen muistamaan vainajaa, niin mitä minä teen? Olisiko asiallista esim. nousta seisomaan omalla paikalla heidän ollessa edessä ja näin kunnioittaa vainajaa?
hautajaisiin neuvoa
6
6372
Vastaukset
- suti
Jokainen vie oman kukkatervehdyksensä ja lausuu muistosanat vainajalle. Tai sitten perheenjäsenet kimpassa. Eikö sinun pitäisi mennä yhdessä tyttöystäväsi kanssa?
Kirkossa istutaan/seistään yhtä aikaa ja vainajaa kunnioitetaan arkun ääressä. - Neuvoni sinulle
Kun tyttöystäväsi ja hänen perheensä menee laskemaan kukat siunaustilaisuudessa, niin sinä voit joko mennä heidän kanssaan tai sitten menet yksinäsi laskemaan kukat tai sitten yhdessä tyttöystäväsi kanssa. Tämä kannatta sopia etukäteen jo kotona.
Jos lasket kukat yksinäsi, niin voit istua paikallasi, kun tyttöystävän perhe laskee kukat. Jos olet laskenut kukat yksinäsi, niin nyökkäät läheisille omaisille kukkien laskun jälkeen, kun poistut arkun luota ja näin osoitat heille osanottosi. - Kimmo
Mites, kun olen vienyt jo heidän kotia surukukat ja -kortin?
- kukat
Mikään pakko ei tietenkään ole laittaa kukkalaitetta, mutta sekin kannattaa sopia etukäteen.
- NeitoPerho
Mun mummo kuoli vuosi sitten ja meidän koko perhe, myös poikaystäväni ja veljeni tyttöystävä, vietiin yhdessä arkulle kukkia...
- hautajaiset meillä myös.
Jos olet osallisena tyttöystäväsi perheen kukkavihkoon/kimppuun niin nouset sseisomaan osoittaaksesi osallisuutesi heidän muisto kukkiin. Tyttöystäväsi istuu kotona asuvanakappelissa vanhempiensa kanssa ja sinä taaempana. Nouset siis omalla paikallasi seisomaan. Tämä on hyvä tapa, mutta sovi siitä etukäteen.
Näin voi tehdä myös isommat ryhmät. Esim vainajan harrastus porukat. Kaksi henkilöä vie kukat ja muut nousee seisomaan. Siis silloin kun on yhteinen kukkalaite.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914