...Suhteet-palstalla kertovat, miksi ovat feministejä ja miksi eivät ole
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=3500000000000009&posting=22000000011356199
Aika fifti-fifti menivät äänet sen mukaan, halusiko joku nainen sanoutua feministiksi tai ei.
Mielenkiintoista oli, että esim. nimimerkkiä morsian jo kättelyssä eräs nimimerkki nimitti "idiootiksi"...
Itselleni tuosta keskustelusta jäin "dekonstruktiona" mieleen, että feministit kokevat "tulevansa kohdelluksi" ehkäpä enemmän, kuin ei-feministiksi sanoutuvat naiset.
Toisaalta feminismillä tuntuu sanana olevan huono kaiku ei-feministeiksi sanoutuvien (poikkeuksetta tasa-arvoa kannattavien) ihmisten joukossa. Ilmeisesti tasa-arvo noin neutraalimpana sanana viehättää heitä.
Feministeillä on taas ajatus siitä, että tasa-arvokehitys jotenkin pysähtyy, ellei feminismin nimellä tuo asioita esille. Jotenkin aggressiivisempaa oli tuo argumentaatio - ja sen toistelua, että "feminismi on tasa-arvoa" - ikään kuin feminismillä olisi tasa-arvokäsitteeseen joidenkin mielestä monopoli.
Mutta - nämä olivat minun huomioitani. Ehkäpä joku toinen saa jotain muuta tuosta keskustelusta irti. Joka tapauksessa se oli vähän raikkaampi ketju, kuin tällä palstalla usein prosentteihin ja munakarvankasvattamiseen menevä keskustelu.
Feministi- ja ei-feministinaisia...
Nari_Säre
2
216
Vastaukset
- nainen__
Jatkahan vain omaa tutkimustyötäsi. Piti sitten mennä ulisemaan toiselle palstalle ja siellä sydän kurkussa toivoit ETTEI YKSINÄÄN NAINEN tunnusta sairastavansa sitä kaameaa sairautta jota feminisimiksi kutsutaan. *syvä huokaus*
- Reima_Ratkaisu
Miksi ihmeessä näistä asioista pitää ylipäänsä keskustella, jos naiset eivät halua kuulla miesten mielipiteitä?
Vai onko tää sellainen "sä et osaa keskustella"-juttu? (Käytetään yleensä argumentointiin siinä vaiheessa kun mies on naisen kanssa eri mieltä jostain asiasta.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914