Jos saisit esittää 3 toivomusta,

Esa

Jos saisit esittää 3 toivomusta, ja kaikki toteutuisi. Tämä on tuttu aihe satukirjoista, hyvästä haltijasta.

Miksi tyytyä kolmeen toiveeseen. Jeesushan lupaa, " anokaa mitä ikinä tahdotte, ja minun taivaallinen isäni on sen teille antava."

Tällä oli kuitenkin yksi ehto, " jos te pysytte minussa."

Oikeastaan Jeesus lupaa vieläkin enemmän, "yltäkylläisen elämän." Niin kauan kuin elämässämme on vielä yksikin pyyntö, on elämämme vielä joltakin osalta vajaa. Ja silloin kun olen saanut kaiken haluamani, olen täynnä.

Yltäkylläisyys on siis vieläkin enemmän. Se on jotain mitä kuohuu yli, jotain mitä en pysty enää pitämään sisälläni. Tälläisen elämän Jeesus meille lupaa.

Tämän saamme taivasten valtakunnassa, joka alkaa jo täällä maanpäällä. Mutta sinne taivasten valtakuntaankin oli ehto, sinne ei päässyt yksikään vääryyden tekijä, vain pyhä ja puhdas kelpaa sinne.

Synnit saamme anteeksi Jeesuksen sovintotyön ansiosta, mutta siitä vasta alkaa matka taivasten valtakuntaan. " Kuuliaisuus on enemmän kuin uhri" Anteeksi saamiseen tarvitaan uhri, mutta taivasten valtakunta on enemmän.

" Kärsimyksistä poikakin oppi kuuliaisuuden." Mekin joudumme oppimaan kuuliaisuuden, mutta mille tulee olla kuuliainen. Jeesus itse sanoo, ” synti on siinä ettette pysy minussa.” Eli meidän tulee pysyä Kristuksessa. Jos synti saa otteen, niin se on merkkinä että ote on löystynyt. Kärsimyksen on siis jatkuttava, kunnes olemme oppineet pysymään Kristuksessa. Ja kun pysymme, on nämä lupaukset totta.

3

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jee

      Jeesus tulisi pian

      Saisin sen kauan odotetun uskovaisen vaimon

      Perkele heittäisi seurajineen sinne alimpaan helvettiin.

    • pieni

      -toivoisin-

      rakkautta-rakkautta-rakkautta

    • TorviTotuuden

      Ensimmäinen toive:
      Toivon, että saan toivoa niin monta kertaa kuin haluan.

      Toinen toive:
      Toivon, että kukaan muu ei saa enää koskaan esittää ainoatakaan toivomusta.

      Tämän jälkeen alankin sitten toivomaan:
      1) Uskonnot on hävitettävä maan päältä
      2) Ihmisten alistaminen ja manipuloiminen on lopetettava
      3) Kaikille annettava koulutus taikauskoja vastaan
      4) Kaikille annettava ihmisarvoinen elämä

      Muuta ei sitten oikeastaan tarvitsekaan toivoa - maailman rauha ja kaikki muu hyvä onkin sitten noiden 4 toivomuksen seurausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe