mitäs sanotte takavetoisen bemarin käyttäytymisestä liikenne valossa ja 100:sen tiellä talvella liukkaalla..onko kokemuksia??lähteeks perä heittoon helposti.?????????????????????????????
bmw 325
bemari 325 -93
91358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Itsellä on -90 735 ja olen todella tyytyväinen että siinä on luistonesto. Omia kokemuksia ei ole 325:sta, mutta niillä tehoilla luulisi perän tulevan sivulle vielä maantienopeuksissa ja helposti. Lyhyt akseliväli tekee liikkeistä vielä vaikeammin hallittavia. Tarkkana saa olla jos ei ole sitä luistonestoa, mutta kyllä sen kanssa pärjää. Sekin on hyväksyttävä, että valoista ei ainakaan ylämäkeen ihan liukkaimmilla keleillä lähdetä.
kuskista.
Onpa nuo "nuorisobemarikuskit" saaneet autollaan kuivalla, suoralla kadulla ja kaupunkialueella kylki edellä keskikokoisen koivunkin poikki.
Näin viime kesänä Huittisissa. Talvikelillä sama temppu lienee jopa vaikeampi tehdä;-))
takaveto vaarallisempi,,ku etu veto liukkaala...et sillee...MEHTTÄÄ MÄNNÖÖ!!!
Jukra, naapurin kaiman serkku saa Ladankin sutimaan talvella. Voi vihtori että taitaa olla tehoa koneessa...no ei vaiskaa.
Vai takaveto vaarallisempi? Kuski on vaarallisempi kuin takaveto. Katsokaa peiliin jos haluatte tietää mikä on vaarallinen...
Legenda takavetoisen ongelmista talvikelillä johtuu: 1) kevytperäisistä taunuksista ja hiaceista ja 2) koheleista kuskeista.
Todellisuudessa 50/50 painonjakaumaisella BMW:llä osaava kuski jättää etuvetoauton aina liikennevaloista taakseen. Nelivedolle ei sitten takavetokaan tietenkään pärjää. Ja luistonesto auttaa huomattavasti silloin, kun kuski ei muuten täysin hallitse autoaan.
Toki takavetoisuus voi aiheuttaa kokemattomalle kuskille yllätyksen nopeuden kasvaessa liukkaalla tienpinnalla. Tämä johtuu siitä, että takavetoisella kuljettaja voi ja joutuukin säätämään autonsa yliohjautuvuutta kaasun avulla. Etuvetoinen taas puskee aina, joten sen käytös on tavallaan helpommin ennakoitavissa.
Takavetoinen on ajajan auto, etuvetoinen on pisteestä A pisteeseen B liikkujan auto.
Ei ihan sama auto, mutta samantyylinen kuin 325 bemu ja talvella käyttäytyi tosi mallikkaasti.
Perä ei lähde luistelemaan jos et itse sitä kaasulla laita luistoon ja jos nyt sattuu olemaan niin liukasta, että väkisin yrittää perää heittää niin kaasua löysäämällä palautuu kyllä tosi hyvin tielle.
Kun totut takavetoiseen niin huomaat kyllä, että ei se ole vaikeampi auto ajaa kuin etuvetoinenkaan...tietenkin riippuu vähän sinustakin ja ajotaidoistasi, mutta minulla ei ollut ainakaan mitään ongelmia.
300 sarjan BMW on eräs huonoimpia ajettavia talvikelillä, se johtuu ilmeisesti taka-akseliston rakenteesta, jossa takapyörien camber-kulma (pystykallistuma) muuttuu joustolikkeen mukana ja irroittaa pidon takapyöriltä helposti, tällä on saatu aikaan voimakas yliohjautuvuus ja "urheilulliset" ajo-ominaisuudet asfaltilla (näyttävät takapyöräluisut) mutta liukkaalla se tuhoaa ajo-ominaisuudet,
BMW,n liukkaankelin ajo-ominaisuuksia kuvastaa se että Tippa-Rellu missä on uudet kesämisukat alla voi ajaa kahdeksikkoa nastarengastetun 300 sarjan bemun ympärillä talvikelillä, homma on tullut kokeiltua jääradalla,
En tiedä 3-satasista, mutta oma 523i (E39) käyttäytyy talvella erittäin hienosti.
Hyvä esimerkki viime keväältä:
*maailman liukkain aamu kaupungissa
*alla viimeisiään vetelevät kesärenkaat
*edessä seissyt uusi Passat ei päässyt tasaiselta liikkeelle yksien vihreiden aikana
*kun valoit syttyivät uudestaan oli pakko koukata Passatin ohi takavetoisella vanhalla Bemarilla, kiitos luistoneston ja automaattivaihteiston
no kylhä ny takaveto pyörähtää liikenne valoissa paljo herkemmin ku etuveto..hei ajatelkaa ny vähä..jos e luiston estoo